„Dan crvenih haljina“ je kampanja pokrenuta kako bi se podigla svijest o važnosti pravovremenog prepoznavanja i liječenja moždanog udara kod žena.

Dan crvenih haljina 

Moždani udar je zbog svojih specifičnosti još uvijek nedovoljno prepoznat, istražen i liječen. Američko kardiološko društvo je kampanju „Dan crvenih haljina“ pokrenulo 2004. godine, a u Hrvatskoj ju je Hrvatsko neurološko društvo pokrenulo 2019. godine te se obilježava prvog petka u veljači kako bi se podigla svijest o važnosti pravovremenog prepoznavanja i liječenja moždanog udara kod žena. Simbol kampanje je crvena haljina – kao univerzalna slika žene, crvena je boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja!  

Što je moždani udar i kako nastaje? 

Moždani udar je iznenadni neurološki deficit koji nastaje poremećajem cirkulacije u mozgu, zbog čega dolazi do nedovoljne opskrbe kisika i hranjivih tvari u mozgu, oštećenja moždanog tkiva i smrti neurona.  

Moždani udar prvi je uzrok invaliditeta i drugi uzrok smrti u RH. Statistike pokazuju da jedna od 5 žena doživi moždani udar te da 1 od 3 umire od posljedica moždanog udara.

1 mozdani udar.jpg

Koji su čimbenici rizika za moždani udar? 

Rizični čimbenici za moždani udar kod žena su, kao i kod muškaraca, povišen krvni tlak, šećerna bolest, povišen kolesterol u krvi, pušenje, alkohol, tjelesna neaktivnost, pretilost, kardiovaskularne bolesti, poremećaj srčanog ritma (poput fibrilacije atrija), no postoje i neki specifični čimbenici te genetske predispozicije za nastanak moždanog udara kod žena:

  • dob – žene duže žive od muškaraca pa su u starijoj dobi izložene većem riziku za oboljenje;
  • promjene na krvnim žilama – žene češće obolijevaju od promjena na krvnim žilama, kao što su aneurizme, fibromuskularna displazija, vaskulitisi;
  • hormonalne promjene koje se događaju tijekom trudnoće – takve hormonalne promjene mogu dovesti do poremećaja zgrušavanja krvi te komplikacija trudnoće poput povišenog krvnog tlaka i eklampsija;
  • migrene s aurom – pokazalo se da žene koje boluju od migrene s aurom mogu imati veći rizik od nastanka moždanog udara, pogotovo ako su udružene s pušenjem ili povišenim krvnim tlakom;
  • hormonalna nadomjesna terapija - kontraceptivi i hormoni u menopauzi mogu povećati rizik od nastanka moždanog udara;
  • izloženost stresu i depresiji – čimbenici koji također mogu povećati rizik od nastanka moždanog udara.
2 mozdani udar.jpg

Sve to je razlog zbog kojeg se preporučuje ženama s rizičnim čimbenicima i ženama starijim od 45 godina jednom godišnje kontrolirati krvne nalaze, uključujući lipidogram, šećer u krvi, redovito mjerenje krvnog tlaka, a kada postoji rizik za aterosklerozu, color dopplerom na bezbolan način ustvrditi postoji li suženje na karotidnim arterijama.

Specijalna bolnica Sv. Katarina se pridružuje ovoj kampanji i poziva sve žene da osvijeste važnost brige o svom zdravlju te već danas promijene svoje životne navike, a ako je potrebno, i zatraže pomoć naših stručnjaka kako bi spriječile nastanak moždanog udara i drugih kardiovaskularnih bolesti, čime si mogu produžiti život!

Preuzmite odgovornost za svoje zdravlje i unesite promjene u svoj život već danas! Javite nam se s punim povjerenjem u naš Centar za neurologiju.

Pošaljite poruku: