FibroScan® jetre
Što je FibroScan® jetre?
FibroScan® je zaštićeni naziv za uređaj koji koristi tehnologiju tranzijentne elastografije (TE) u svrhu utvrđivanja elasticiteta i tvrdoće/gustoće jetre. Dakle, radi se zapravo o elastografskoj metodi koja se može opisati kao modernija verzija palpacije. No, za razliku od palpacije prilikom koje se liječnici oslanjaju na vlastiti osjet dodira kako bi procijenili tvrdoću organa kojeg promatraju ili napipali kvržice, kod elastografije aparat proizvodi mehanički val/kuckanje po površini kože, što se prenosi kroz jetreni parenhim, a iz brzine širenja vala izračunava se gustoća/tvrdoća jetrenog tkiva, koju je onda moguće izraziti u konkretnim brojčanim podacima.
Na temelju mjerenja elastičnosti i tvrdoće jetre, FibroScan®om se procjenjuje stupanj oštećenja jetrenog parenhima. FibroScan® ima i mogućnost mjerenja sadržaja masti u jetri, tj. stupnja steatoze, a ta se funkcija naziva Controlled Attenuation Parameter (CAP).
Zašto je važan FibroScan® jetre?
FibroScan® jetre predstavlja zlatni standard među neinvazivnim, elastografskim metodama jer može vrlo precizno, a ujedno potpuno bezbolno, odrediti tvrdoću i elastičnosti jetre, čime se procjenjuje stupanj oštećenja jetre, a ujedno se može izmjeriti i stupanj nakupljanja masti u jetrenom parenhimu. Danas je FibroScan®, kod velikog broja bolesnika, izvanredna alternativa invazivnoj metodi biopsije jetre iglom, koja se do početka 21. stoljeća koristila kao jedina metoda za procjenu oštećenja jetre i djelotvornosti terapije, noseći sa sobom brojne rizike i komplikacije.
Uz pomoć FibroScan®a, liječnici mogu upotpuniti mozaik dijagnoze jetrenih bolesti te steći detaljan i jasan uvid u stanje jetre, što je preduvjet za adekvatno određivanje terapije te samim time presudan faktor u pravovremenom i kvalitetnom liječenju bolesti jetre. Zbog svoje visoke preciznosti utvrđivanja stupnja infiltracije jetre masnoćom i stupnja oštećenja, predstavlja metodu od iznimnog značaja za rano otkrivanje (kada još uvijek nema simptoma bolesti) i praćenje napredovanja raznih bolesti jetre, uključujući steatozu (masnu jetru), alkoholne bolesti jetre, kronične infekcije uzrokovane virusnim hepatitisima B i C, autoimune bolesti jetre i metaboličke bolesti jetre. Praćenjem razvoja oštećenja jetre u gore navedenim bolestima, moguće je na vrijeme detektirati stanje povećanog rizika za razvoj hepatocelularnog karcinoma (karcinoma jetrenih stanica) te prema tome planirati program praćenja bolesnika. Jednako tako je moguće pratiti i (pozitivne) efekte liječenja pojedinih jetrenih bolesti.
Budući da je masna jetra, prema suvremenim istraživanjima, bolest 21. stoljeća i jedan od rizika za razvoj karcinoma jetre, preciznost FibroScan®a kao neinvazivne metode u ranoj dijagnostici masne jetre je zasigurno njegova velika prednost.
Kome se preporučuje FibroScan® jetre?
Većina jetrenih bolesti nema specifičnih simptoma, osobito u ranim fazama bolesti. Povećanje jetre, uglavnom vezano uz naglo nastale promjene u jetri, može biti povezano s laganom boli ispod desnog rebrenog luka, ponovno nespecifično. Međutim, bolesti jetre često mijenjaju laboratorijske nalaze jetrenih proba, na temelju kojih se postavlja sumnja na oštećenje jetre.
Općenito, FibroScan® jetre se preporučuje pacijentima:
- kojima je ultrazvukom utvrđen nalaz masne jetre (steatoza jetre)
- koji imaju povišene transaminaze jetre (ALT, AST, GGT) i povišen bilirubin u krvi
- koji imaju povišene masnoće u krvi (trigliceride, kolesterol)
- koji imaju šećernu bolesti (dijabetes)
- koji često konzumiraju alkohol ili od ranije imaju saznanja o jetrenom oštećenju
Točnije, FibroScan® jetre neizbježan je dio dijagnostičkih i terapijskih protokola kod svih ljudi kod kojih postoji sumnja na postojanje bolesti jetre ili u svrhu praćenja već utvrđene bolesti, kao što su:
- nealkoholna masna jetra
- toksična oštećenja jetre
- alkoholne bolesti jetre
- virusne bolesti jetre (kronične infekcije jetre uzrokovane virusnim hepatitisima B i C)
- autoimune bolesti jetre
- fibroza jetre
- ciroza jetre
Postoje i manje česte bolesti i stanja u kojima FibroScan® svakako ima svoje mjesto u procjeni statusa jetrenog parenhima, kao na primjer celijakija (jedan od mogućih uzroka steatoze jetre), srčane bolesti s razvojem zastojne jetre, cistična fibroza, ali i brojne druge situacije u kojima mjerenje gustoće jetrenog parenhima FibroScan®om daje dodatnu vrijednost u dijagnostici i liječenju.
Etiologija bolesti (razlog za jetreno oštećenje), kao i laboratorijski i ultrazvučni nalaz, u kombinaciji s FibroScan®om, važni su za točnu i preciznu interpretaciju brojčanih vrijednosti, koje se mjere FibroScan®om.
Postoje li kontraindikacije za FibroScan® jetre?
Ova metoda je neinvazivna i neškodljiva te zapravo nema pravu kontraindikaciju, odnosno stanje u kojem je zabranjeno primijeniti metodu.
Postoje tzv. relativne kontraindikacije, tj. situacije u kojima ne bi trebalo raditi FibroScan®, jer u tim situacijama neće biti moguće dobiti relevantne podatke:
- ascites (slobodna tekućina u abdomenu) – zbog prirode metode, u bolesnika koji imaju slobodnu tekućinu u abdomenu, mjerenje nije moguće tehnički ispravno učiniti
- kod izraženije pretilosti, kada je udaljenost između kože i kapsule jetre veća od 35 mm, aparat ima tehničku prepreku za adekvatno mjerenje (udaljenost se procjenjuje ultrazvučnim pregledom)
Kako se izvodi FibroScan® jetre?
FibroScan® se zasniva na principu da oštećeno tkivo jetre ima veću tvrdoću od zdravog tkiva jetre.
Tijekom provođenja tranzijentne elastografije (TE), poznate kao FibroScan®, liječnik na površinu kože prislanja sondu koja odašilje mehaničke i ultrazvučne valove, što pacijent osjeti kao lagane vibracije na koži. Mehanički val potom putuje kroz jetru, što uzrokuje pomake tkiva koji se ultrazvučno registriraju. FibroScan® uređaj pritom mjeri brzinu kojom se mehanički val širi kroz jetru te tako računa njezin elasticitet, tj. tvrdoću, što korelira sa stupnjem oštećenja jetre. Što je gušće tkivo jetre i što je jetra tvrđa, to val putuje brže. Isto tako, uređaj mjeri i koliko tkivo jetre oslabljuje ultrazvučne valove. U tom slučaju, što je postotak masti u jetri veći, to ultrazvučni valovi više slabe. U konačnici, na ekranu FibroScan® uređaja bilježe se dva podatka – tvrdoća jetre (izražena u kPa) i kvantifikacija steatoze (izražena u dB/m).
Koje su prednosti FibroScan®a jetre?
Riječ je neinvazivnoj, potpuno bezbolnoj, pouzdanoj i sigurnoj metodi bez rizika koja traje kratko (svega desetak minuta) te se može ponavljati neograničen broj puta. Velika prednost FibroScan®a jetre je što u velikom broju slučajeva može u potpunosti zamijeniti biopsiju jetre, inače invazivnu metodu koja sa sobom nosi rizike od boli, infekcija i krvarenja. Osim toga, mjerenja izvedena s pomoću FibroScan®a obuhvaćaju 100 puta veći volumen jetre od onog koji se može obuhvatiti biopsijom jetre, a rezultati pretrage se dobivaju odmah, u realnom vremenu. Po potrebi se rezultati mogu dopuniti laboratorijskom dijagnostikom. Ipak, rezultate je uvijek potrebno tumačiti u odnosu na anamnestičke, biokemijske i kliničke parametre.
FibroScan® daje značajan doprinos definiranju stanja jetre, a najveća mu je prednost neinvazivna detekcija značajnih promjena u jetri, kao i ne manje važna mogućnost isključivanja značajne jetrene bolesti.
Želite provjeriti stanje vaše jetre? Nemojte čekati, jer pravovremenim otkrivanjem, prije pojave simptoma, možete uspješno liječiti bolesti jetre i spriječiti njihove ozbiljne komplikacije! Obratite se s povjerenjem u naš Centar za gastroenterologiju na mail info@svkatarina.hr ili putem telefona na 01 2867 400 i prepustite se u sigurne ruke naših stručnjaka - prof. dr. sc. Ivice Grgurevića, specijalista gastroenterologa i prim. dr. sc. Ivane Knežević Štromar, dr. med., FEBGH, specijalist interne medicine, subspecijalist gastroenterologije.