Sistemska obiteljska terapija
Što je sistemska obiteljska terapija?
Obiteljska terapija je dobro poznati psihoterapijski pristup prvenstveno usmjeren na obiteljski sustav kao društvenu jedinicu za razliku od drugih psihoterapijskih pristupa poput psihodinamičke ili kognitivno-bihevioralne terapije koji se fokusiraju na pojedinca.
Ciljevi su poboljšanje obiteljskog funkcioniranja, jačanje međusobnog razumijevanja i emocionalne podrške među članovima obitelji, razvoj vještina suočavanja i strategija rješavanja problema u životnim dilemama, razvoj i funkcioniranje obitelji.
Sistemska perspektiva promatra probleme pojedinca u odnosu na različite kontekste u kojima ljudi žive: kao partnera u vezi u paru, kao člana obitelji, osobe s posebnom kulturnim i/ili vjerskom pripadnosti, uzimajući u obzir i socioekonomske okolnosti i političke procese.
Sistemska praksa smatra da je "kontekst" od najvećeg značaja za psihološki razvoj i emocionalno blagostanje pojedinca.
Obiteljski terapeuti najčešće rade s više od jednog člana obitelji u sobi, ali se, na primjer, također nude individualne sesije ili sastanci s roditeljima odvojeni od djece.
Omogućuju članovima obitelji da na siguran način izraze i istraže teške misli i emocije, da razumiju međusobna iskustva i poglede, uvažavaju međusobne potrebe, izgrade snagu obitelji i uvedu korisne promjene u svoje odnose i živote. Sistemska perspektiva u svom najširem smislu može pridonijeti jačanju solidarnosti, tolerancije, povjerenja i suradnje, što je temelj zdravog društva.
Kome može koristiti obiteljska terapija i/ili sistemska praksa?
Obiteljska terapija može biti korisna u kriznim vremenima, ali i u slučaju dugotrajnih problema. Također služi za sprječavanje problema kao što su poteškoće u ponašanju, na primjer, prerastanje u delinkvenciju ili slom mentalnog zdravlja.
Koje probleme može rješavati sistemska terapija?
- zdravstveni problemi, osobito kronične tjelesne bolesti
- psihosomatski problemi
- mentalno zdravlje djece i adolescenata
- mentalno zdravlje odraslih
- psihoseksualne poteškoće
- zlouporaba alkohola i drugih supstanci
- bračni problemi uključujući pitanja rastave i razvoda
- udomiteljstvo, posvajanje i srodna pitanja
- obiteljski životni ciklus i prijelazna životna pitanja
- promicanje roditeljskih vještina i funkcioniranja obitelji
- problemi vezani za školu
- problemi vezani uz posao
- traumatična iskustva, gubitak i žalost
- prekid obiteljskog života zbog društvenih, političkih i vjerskih sukoba