Psihičke smetnje kod Post COVID-19 sindroma
Specifično toksično djelovanje infekcije na mozak i tjelesne organe dio je priče, a drugi dio je stres povezan s gubitkom bliskih osoba, socijalne izolacije, ekonomske nesigurnosti kao i pogoršanje od ranije prisutnih psihičkih bolesti.
Osobe koje su preživjele tešku bolest i hospitalizirane su zbog toga, u velikom postotku pate od raznih psihičkih posljedica. No i osobe, posebice mlađe, koje su imale blaže ili srednje teške simptome, u početku mogu razviti psihičke simptome od smetnja koncentracije, poteškoća u pamćenju i učenju, gubitka volje, straha od budućnosti.
Važno je prepoznati radi li se o problemima koji su povezani s ovom bolesti ili se radi o drugim uzrocima, budući da to može utjecati na prognozu bolesti i izbor kvalitetnog tretmana odnosno podrške.
U početku pandemije, poznavanje simptomatologije nije bilo tako dobro kao danas. Različita simptomatologija koja je prisutna uz nove varijante bolesti važni su faktori u diferencijalnoj dijagnostici psihičkih poteškoća.
Posttraumatski stres, depresija ili generalizirani anksiozni poremećaj bio je prisutan prema studijama u ranoj fazi pandemije u trećine pacijenata koji su hospitalizirani zbog Covid bolesti i smetnje su im trajale najmanje tri mjeseca. Razvoj psihičkih smetnja u akutnoj i post-akutnoj fazi može se povezati s posljedicama bolesti, socijalnom izolacijom i financijskim poteškoćama. Daljnji faktori su pozicija kritično bolesnog pacijenta, primjerice sedacija, zakazivanje organa, mehanička ventilacija i imobilizacija. Također, i nuspojave lijekova mogu doprijeti psihičkim problemima.
Psihijatri konzultanti u bolnicama često su primijetili tjeskobu i panične simptome, u nekim slučajevima kod do dvije trećine opserviranih.
Simptomi kod Post COVID-19 pacijenata
Mnogi Post COVID-19 pacijenti osjećaju simptome nalik na paniku i u post-akutnom periodu, uključujući disfunkcionalno disanje i lupanje srca, što je često uz druge respiratorne organske simptome i na prvu ih je teže razlikovati.
Zbog toga ti pacijenti trebaju pozorno praćenje i pravovremene intervencije gdje se kombinira plućna rehabilitacija i psihološka podrška.
Autodestruktivne misli mogu također biti prisutne, što je posebice bilo zabilježeno na početku pandemije. Simptomi psihičke, neurološke i tjelesne bolesti, kao i oštećenje mozga uslijed infekcije u osoba s Post COVID-19 sindromom, mogu sinergijski povećati crne misli, kao i autodestruktivno ponašanje.
Psihijatrijski simptomi COVID-19 mogu biti prisutni duže vremena nakon otpusta iz bolnice te je stoga periodičko praćenje (monitoring) psihijatrijskih simptoma uz psihosocijalnu podršku i ako je potrebno psihijatrijski tretman dio procesa liječenja i praćenja u fazama oporavka (rekonvalescencije).
Više o simptomima Post COVID-19 sindroma pročitajte u blogu.
Rehabilitacija Post COVID-19 sindroma uz tjelesne i neurološke simptome svakako treba uključiti i odgovarajuću psihološku potporu. Pacijenti se tako mogu brže naučiti nositi sa stresom i tjeskobom, kao i razumjeti proces oporavka.
Specijalna bolnica Sv. Katarina bolesnicima s Post COVID-19 sindromom omogućava cjelovitu dijagnostičku obradu, pravovremenu prevenciju komplikacija i optimalno liječenje, a unutar Post COVID-19 sistematskog pregleda možete napraviti osnovnu i cjelovitu obradu.
Također, u Centru za psihijatrijsku podršku omogućujemo kvalitetno dijagnosticiranje brojnih stanja i primjenu odgovarajućih terapija.
Dogovorite termin za pregled već sada!