Proučite najčešće komplikacije nakon vađenja umnjaka te kako ih rano prepoznati i liječiti.

Vađenje umnjaka je često rutinski zahvat, ali kao i svaka kirurška intervencija, može doći do određenih komplikacija. Međutim, odabirom prave ustanove i stručnjaka te se komplikacije mogu svesti na minimum. Proučit ćemo najčešće komplikacije nakon vađenja umnjaka, kako ih rano prepoznati te koji su najbolji načini za njihovo liječenje i prevenciju.

Najčešće komplikacije

Oticanje i bol su normalna reakcija tijela na kirurški zahvat, ali ponekad mogu biti ekstremni. Povećano oticanje koje ne prolazi ili formiranje modrica može biti zabrinjavajuće. Primjena leda u prvim danima nakon vađenja umnjaka pomaže smanjiti oticanje i modrice.

Krvarenje je također moguća komplikacija nakon vađenja umnjaka. Iako je blago krvarenje normalno u prvim satima nakon zahvata, prekomjerno ili dugotrajno krvarenje može biti zabrinjavajuće. Ako dođe do jakog ili produženog krvarenja, važno je odmah kontaktirati svog oralnog kirurga. Naši stručnjaci će vam dati detaljne upute o tome kako kontrolirati krvarenje i kada je potrebno potražiti dodatnu pomoć.

Infekcija je jedna od najčešćih komplikacija nakon vađenja umnjaka. Može se manifestirati kroz bol, oticanje, crvenilo oko rane, teškoće pri otvaranju usta, ponekad čak i groznicu. Ako primijetite bilo koji od navedenih simptoma, važno je odmah se javiti oralnom kirurgu. Liječenje obično uključuje propisivanje antibiotika.

Alveolitis (dry socket) je bolno stanje koje se javlja kada se ugrušak u rani nakon vađenja umnjaka izgubi prije vremena, izlažući kosti i živčane završetke. Glavni simptom je jaka bol koja se širi prema uhu. Ovo stanje je češće kod donjih umnjaka i kod pušača. Ne zna se točno zašto nastaje niti postoje posebne mjere prevencije. Oralni kirurg u ovim situacijama može primijeniti lijekove za ublažavanje boli. Naši iskusni stručnjaci pažljivo prate proces zacjeljivanja i pružaju detaljne upute kako bi se izbjegla pojava alveolitisa.

Oštećenje okolnih struktura uključuje oštećenje zuba, susjednih zubnih korijena, čeljusne kosti ili živaca. Simptomi ovise o vrsti oštećenja i mogu uključivati bol, osjetljivost ili utrnulost. Ovisno o ozbiljnosti oštećenja, može biti potreban kirurški zahvat kako bi se popravila ili zaštitila oštećena struktura. U Sv. Katarini koristimo najsuvremenije tehnike kako bi smanjili rizik od oštećenja okolnih struktura.

Prevencija

Kako biste izbjegli komplikacije nakon vađenja umnjaka, važno je pravilno se pripremiti prije zahvata. Redovito četkajte zube kako biste smanjili rizik od infekcije. Nakon zahvata, slijedite upute oralnog kirurga o njezi rane i čišćenju usta. Izbjegavajte konzumiranje hrane i pića koje mogu ometati proces zacjeljivanja. Redoviti pregledi kod stomatologa i briga o oralnoj higijeni ključni su za očuvanje zdravlja usne šupljine nakon vađenja umnjaka.

Vađenje umnjaka može biti relativno jednostavan zahvat, ali s obzirom na osjetljivost područja, važno je pravilno se pripremiti i pridržavati se uputa stomatologa nakon zahvata kako biste smanjili rizik od komplikacija. Ukoliko imate dodatna pitanja ili brige, nemojte oklijevati, javite nam se s povjerenjem. Vaše oralno zdravlje je važno, i uz pravilnu njegu i odabir pravog stručnjaka, možete izbjeći većinu komplikacija koje se mogu pojaviti nakon ovog postupka.

Pošaljite poruku: