Oralno zdravlje u trudnoći
![Oralno zdravlje u trudnoći](https://www.svkatarina.hr/attachment/thumbnail/6723758f56393/oralno-zdravlje-u-trudnoci.jpg?w=800&h=500&mode=crop&q=60)
Trudnoća donosi brojne fizičke i emocionalne promjene, pa tako i mnoge mitove o zdravlju, uključujući one o oralnoj higijeni. Neki od najrasprostranjenijih mitova vezanih za zube tijekom trudnoće su:
- "Svaka trudnoća, jedan zub"
- "Beba troši kalcij iz zuba, pa zubi propadaju."
Vrijeme je da ih razbijemo i otkrijemo neke činjenice o oralnom zdravlju u trudnoći:
- Disbalans hormona može dovesti do stanja koje se zove trudnički gingivitis, tj. upala zubnog mesa - ako se ignorira (neke žene u strahu od krvi izbjegavaju temeljito prati zube i zubno meso) može dovesti do većih problema s desnima te vjerojatnost za nastanak karijesa u takvoj okolini raste.
- Beba ne uništava zube ni na koji način - najčešće se radi o djelomično zapuštenom zubalu koje nije na vrijeme i na odgovarajući način sanirano prije trudnoće pa se u trudnoći problemi prikažu i prodube (npr. u trudnoći nije pametno raditi RTG snimke pa neki karijesi prođu "ispod radara", u prvom tromjesečju se izbjegava bilo kakav zahvat koji nije neophodan zbog potencijalnog utjecaja na plod, pogotovo anestezija ili antibiotici itd.).
- U slučaju mučnina i povraćanja zubi budu podložni fizičkom oštećenju od kiseline (kiselinska erozija nagriza caklinu).
- povećani unos slatkog u kombinaciji sa slabijom higijenom uzrokuju brz napredak karijesa.
Kako spriječiti zubni karijes i parodontne bolesti kod trudnica?
Manja je vjerojatnost da će žena tijekom trudnoće imati problema sa zubima ako se brine o zubima i desnima i prije trudnoće, što je moguće na sljedeće načine:
- Pranje zubi najmanje dva puta dnevno pastom za zube s fluorom.
- Čišćenje između zuba koncem ili interdentalnim četkicama jednom dnevno.
- Zdrava prehrana i ograničavanje hrane i pića s visokim udjelom šećera.
- Izbjegavanje duhanskih proizvoda i smanjenje alkohola. U trudnoći se ne savjetuje piti alkohol, a duhanske proizvode treba izbjegavati cijelo vrijeme.
- Posjet stomatologu svakih 6 do 12 mjeseci.
Ako planirate zatrudnjeti, posjetite stomatologa kako biste razgovarali o svim tretmanima koji se mogu učiniti prije trudnoće. Ako vam je potrebno stomatološko liječenje tijekom trudnoće, zahvati koji nisu hitni često se mogu obaviti nakon prvog tromjesečja.
Javite nam se s povjerenjem i rezervirajte svoj termin za besplatan prvi pregled na kojem će Vam naši stručnjaci preporučiti najbolju terapiju i savjete tijekom trudnoće, a obzirom na individualizirani pristup svakom pacijentu.