Uz jednostavnu i učinkovitu primjenu, kinesio trake mogu pomoći u smanjenju boli, podržati ozlijeđene mišiće i poboljšati mobilnost.

Kinesiotaping je posebna tehnika koja koristi elastične trake u terapijske svrhe. Kinesio traka može pružiti podršku, smanjiti bol i oticanje te imati druge prednosti. Elastične trake se primjenjuju na kožu u specifičnim smjerovima kako bi podržale pogođena područja, potaknule cirkulaciju i ubrzale proces oporavka.

Što je kinesio traka? 

Često jednostavno nazivana plava traka, elastična terapeutska traka je pamučna traka s akrilnim ljepilom na jednoj strani.

Fizioterapeuti i drugi zdravstveni djelatnici koriste kinesio traku iz raznih razloga, uključujući liječenje boli uzrokovane sportskim ozljedama i poboljšanje sportskih performansi te za smanjuje bol i oticanje.

Nisu sve sportske trake iste, niti su sve namijenjene za istu svrhu.

Postoji standardna sportska traka (ponekad nazvana zavoj ili kruta traka), koja je debela i nije rastezljiva. Ova tradicionalna traka koristi se za imobilizaciju zgloba, poput zapešća ili gležnja.

S druge strane, postoji kinesio traka, koja je tanka, rastezljiva i nanosi se izravno preko zgloba. Budući da ne ograničava kretanje kao tradicionalna sportska traka, sportaši je mogu nositi dok vježbaju i natječu se. Kada se nanesi kinesio traka na zglob, ona djeluje gotovo poput gumene trake, podržavajući mišiće i tetive te smanjujući stres na zglobove. Podiže kožu i time povećava protok krvi. Čim je protok krvi veći, veća je količina kisika i hranjivih tvari koja dolaze do mišića. Time ujedno dolazi do bržeg oporavka i smanjenja boli.

Kinesio traka nije samostalna terapija, ali se može kombinirati s drugim tretmanima te biti nadopuna za druge tretmane.

Ovisno o ozljedama ili specifičnim područjima boli, fizioterapeut može preporučiti korištenje kinesio trake na:

  • Ahilovoj tetivi
  • Gležnju
  • Leđima (gornjem ili donjem dijelu)
  • Koljenu
  • Vratu
  • Ramenu
  • Tabanu

Ne preporučuje se korištenje trake kao prvu liniju obrane za liječenje bolova u mišićima, već kao dio programa koji uključuje odmor, istezanje, oporavak i ponekad fizioterapiju kako bi se riješila osnovna mišićna neravnoteža ili nestabilnost.

Možda vam se čini da nije velika stvar pokušati sami nanijeti kinesio traku, ali to je mnogo više od običnog zavoja.

Kinsio traku uvijek treba, barem u početku, nanijeti stručnjak za sportsku terapiju koji može odrediti koliko vam je trake potrebno, u kojem smjeru je treba nanijeti i gdje je treba staviti na kožu.

Bez odgovarajućeg stručnog vodstva, mogli biste zapravo pogoršati svoju bol.  Kad god imate bolove u mišićima – bilo da je riječ o boli tijekom aktivnosti ili dugotrajnoj boli nakon aktivnosti – važno je posavjetovati se sa stručnjacima, a kako biste razumjeli osnovni problem koji uzrokuje taj simptom. To vodi do pravog tretmana za pravu dijagnozu i, na kraju, do pravilnog oporavka.

U Specijalnoj bolnici Sv. Katarina uz individualan pristup i vrhunski tim educiranih stručnjaka i fizioterapeuta omogućena vam je brza i stručna rehabilitacija za bolna stanja zglobova i mišića, kao i sportskih ozljeda i sindroma prenaprezanja kod sportaša profesionalaca i rekreativaca. Ako je i vama potrebna čarobna plava traka ili jednostavno tražite učinkovitu pomoć u oporavku od ozljeda, obratite nam se s povjerenjem u naš Centar za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju.

Pošaljite poruku: