Fizikalna terapija nakon operativnog zahvata je ključni dio plana liječenja te može biti presudna za oporavak i sprječavanje ponovnih ozljeda u budućnosti.

Za ljude koji su prošli operativni zahvat, fizikalna terapija može izgledati kao nešto što treba "samo proći" nakon zahvata. No ona je puno više od toga. Istina je da je fizikalna terapija sljedeći korak u vašem planu liječenja i neophodna je kako bi vaše tijelo povratilo punu funkciju. No, kako vam točno pomaže u oporavku?

U Specijalnoj bolnici Sv. Katarina naš tim specijalista ističe koliko je važno da njihovi pacijenti razumiju značaj fizikalne terapije u svom planu liječenja. U nastavku bloga pročitajte na koje načine fizikalna terapija može pomoći da postignete brži, učinkovitiji i dugotrajniji oporavak.

Pomaže povratiti snagu i pokretljivost 

Nakon operativnog zahvata, uobičajeno je doživjeti gubitak snage i opsega pokreta. Vaše tijelo je prošlo kroz traumu, a vjerojatno niste koristili pogođeno područje koliko inače kako biste minimizirali bol. Radom na postepenom povećanju snage i fleksibilnosti, fizioterapeut može pomoći vratiti tijelo u punu fizičku sposobnost. Neke uobičajene vježbe za snagu i pokretljivost koje se koriste u fizikalnoj terapiji uključuju:

  • Trening otpora koristeći utege, trake ili vlastitu tjelesnu težinu
  • Istezanja
  • Vježbe opsega pokreta

Savjetuje se krenuti na fizikalnu terapiju prije operativnog zahvata kako bi brže povratili snagu i pokretljivost nakon zahvata.

Može pomoći u sprječavanju daljnjih ozljeda 

Još jedna važna prednost fizikalne terapije je ta što može značajno smanjiti rizik od budućih ozljeda identificiranjem i rješavanjem osnovnih problema koji su mogli doprinijeti početnoj ozljedi. Primjerice, slabi mišići, loše držanje tijela, neravnoteža u mišićima ili loša tehnika izvođenja određenih pokreta mogu biti ključni faktori koji povećavaju vjerojatnost ozljeda.

Tijekom fizikalne terapije, terapeut će raditi s pacijentom na jačanju mišića, poboljšanju fleksibilnosti i usvajanju pravilne posture. Kroz ciljane vježbe, terapijske tehnike i edukaciju, pacijent će naučiti kako pravilno izvoditi svakodnevne aktivnosti i tjelesne vježbe, a kako bi smanjio opterećenje na kritičnim dijelovima tijela. Primjerice, ako se bavite sportom, terapeut će fokus staviti na to kako pravilno izvoditi specifične pokrete kako bi se izbjeglo preopterećenje i smanjio rizik od ponovne ozljede.

Ovakvim pristupom se ne saniraju samo trenutne poteškoće nastale nakon operativnog zahvata, već tako osiguravate da vaše tijelo ostane snažno, fleksibilno i manje podložno ozljedama, čime se poboljšava kvaliteta života i dugoročno zdravlje.

Pomaže vratiti ravnotežu i koordinaciju 

Nije samo snaga i pokretljivost ono što može biti pogođeno nakon operacije. Važan faktor su koordinacija i ravnoteža koji  također mogu biti narušeni. To može otežati aktivnosti poput hodanja ili penjanja uz stepenice te povećati rizik od padova.

Fizikalna terapija može pomoći pacijentu ponovno naučiti kako balansirati i koordinirati svoje pokrete kako bi opet mogao sigurno obavljati svakodnevne aktivnosti. Uobičajene vježbe fizikalne terapije koje potiču ravnotežu i koordinaciju uključuju vježbe na balansnoj ploči ili jastuku za ravnotežu.

Osim toga, fizikalna terapija može uključivati analizu biomehanike vašeg tijela, što omogućuje terapeutu da identificira sve nepravilnosti u vašem pokretu i ispravi ih. Ovo je posebno važno za sportaše ili osobe koje se bave fizički zahtjevnim poslovima, jer može značiti razliku između trajnog zdravlja i ponovljenih ozljeda.

Smanjuje upalu i bol 

Fizikalna terapija također može pomoći smanjiti upalu i bol u zahvaćenom području. Upala je normalan dio procesa ozdravljenja, ali može uzrokovati nelagodu i bol, što otežava kretanje i obavljanje potrebnih zadataka kako biste vježbali.

Određena bolnost se očekuje nakon većine operativnih zahvata. Mnogi pacijenti također očekuju da će fizikalna terapija nakon operacije biti bolna. No, to nije slučaj. Fizioterapeuti imaju niz tehnika i alata na raspolaganju za smanjenje postoperativne boli, ukočenosti i upale.

Koristeći tehnike poput terapije toplinom i hladnoćom, električne stimulacije i masaže, terapeut može pomoći pronaći olakšanje od simptoma. Ove tehnike mogu pomoći u smanjenju oteklina, poboljšanju protoka krvi i ublažavanju boli kako bi se pacijent mogao usredotočiti na svoj oporavak.

Priprema vas za uspješan povratak aktivnostima 

Najvažnije je da fizikalna terapija priprema pacijenta za uspješan povratak aktivnostima, uključujući svakodnevne zadatke, posao te hobije ili sportove u kojima uživate. To je posebno važno za sportaše, čiji je krajnji cilj povratak na teren i postizanje iste razine performansi kao prije zahvata. Ovisno o nekoliko čimbenika – uključujući težinu ozljede, prirodu ozljede i pacijentove specifične ciljeve oporavka – plan može uključivati postupan povratak svakodnevnim aktivnostima ili specifičan program rehabilitacije prilagođen potrebama pacijenta. Fizikalna terapija može pomoći osigurati da ste fizički i emocionalno spremni za nastavak svoje rutine.

Ako ste prošli operativni zahvat, svakako slijedite sve upute vašeg liječnika vezane uz fizikalnu terapiju. To nije samo korak između bolnice i vašeg potpunog oporavka – to je ključni dio vašeg plana liječenja, koji vam može pomoći da povratite snagu, pokretljivost, funkciju i još mnogo toga. Fizikalna terapija može biti presudna za pravi oporavak i sprječavanje ponovnih ozljeda u budućnosti.

U Specijalnoj bolnici Sv. Katarina specijalizirani smo za pomoć pacijentima u oporavku od ozljeda i operacija koristeći najsuvremenije dostupne tehnike i vrhunsku opremu. Naši fizioterapeuti surađivat će s vama na izradi prilagođenog plana liječenja koji će vam pomoći povratiti snagu, pokretljivost i raspon pokreta. Također će vas naučiti kako se zaštititi od daljnjih ozljeda.

Javite nam se s povjerenjem i dogovorite svoj termin uz potpuno personalizirani pristup i educirane fizioterapeute.

Pošaljite poruku: