CT urografija korisno je dijagnostičko sredstvo za otkrivanje stanja koja utječu na vaš urinarni sustav.

CT urografija je slikovni pregled koji se koristi za procjenu mokraćnog sustava. Mokraćni sustav uključuje bubrege, mjehur i cijevi (uretere) koje prenose mokraću iz bubrega u mjehur. Prilikom snimanja CT koristi seriju rendgenskih snimaka i računalo za stvaranje trodimenzionalnih slika mekih tkiva i kostiju.

Što je CT urografija?  

CT urografija se koristi za pregled mokraćnog sustava, uključujući bubrege, mokraćni mjehur i uretre (dvije tanke cijevi koje prenose mokraću iz bubrega u mjehur). CT urografija koristi posebnu kontrastnu boju, rendgenske zrake i računala za stvaranje slika abdomena, zdjelice i donjeg dijela leđa. Snima slike koje prikazuju tanke "presjeke" vaših kostiju, mišića, organa i krvnih žila. Te slike omogućuju liječniku da vidi mokraćni sustav u većem detalju.

Tradicionalni rendgenski aparati koriste fiksnu cijev za snimanje dvodimenzionalnih (2D) slika. U Specijalnoj bolnici Sv. Katarina pacijentima je na raspolaganju najmoderniji CT s Dual Source tehnologijom koji koristi dvije cijevi koje se simultano rotiraju u obliku prstena te rotira rendgensku zraku 360 stupnjeva oko tijela pacijenta. Računalo uzima slike i organizira ih u trodimenzionalni (3D) prikaz unutrašnjosti vašeg tijela.

Kada je preporučljivo napraviti CT urografiju? 

CT urografija se koristi za pregled bubrega, uretera i mokraćnog mjehura. Omogućuje liječniku da vidi veličinu i oblik ovih struktura kako bi utvrdio rade li ispravno te da potraži znakove bolesti koje mogu utjecati na pacijentov mokraćni sustav.

Liječnik može preporučiti CT urografiju ako pacijent ima znakove i simptome kao što su bol u boku ili leđima tekrv u mokraći (hematurija), a koji mogu biti povezani s poremećajem mokraćnog sustava.

CT urografija može biti korisna u dijagnosticiranju stanja mokraćnog sustava kao što su:

  • Bubrežni kamenci
  • Kamenci mokraćnog mjehura
  • Komplicirane infekcije
  • Tumori ili ciste
  • Rak
  • Strukturni problemi
CT urotrakta u Sv. Katarini.png
CT urotrakta u Sv. Katarini

Što očekivati tijekom CT urografije?

Kada počne skeniranje, krevet se polako pomiče u cijev. Važno je ostati što mirniji - pokreti mogu uzrokovati zamućenje slika. Prije CT urografije može biti rečeno  pacijentu da popije vodu i da ne mokri sve do završetka postupka kako bi se mjehur proširio. Međutim, preporuke o tome što jesti i piti prije CT urografije mogu varirati ovisno  stanju. Naši stručnjaci će vas pratiti tijekom cijelog procesa i osigurati da se osjećate ugodno.

CT urografija je nezamjenjiv alat za dijagnosticiranje i praćenje urinarnih poremećaja. U Specijalnoj bolnici Sv. Katarina nudimo najnapredniju tehnologiju i stručnjake koji će osigurati da dobijete najbolju skrb. Ako imate dodatna pitanja ili vam je potreban pregled, obratite nam se s povjerenjem.

Pošaljite poruku: