Što je i kada je najčešće potrebno RTG snimanje?
Radiografija, rendgensko snimanje ili RTG, osim što je najstarija radiološka metoda, je ujedno i jedna od najčešće korištenih dijagnostičkih metoda u medicini koja datira još od 1895. godine.
Što je RTG snimanje?
RTG snimanje je radiološka metoda koja koristi niske doze rendgenskog, ionizirajućeg zračenja za oslikavanje i vizualizaciju unutrašnjih struktura tijela, pomažući tako liječnicima da dijagnosticiraju i prate različite zdravstvene probleme i stanja. Rendgenske zrake su oblik elektromagnetskog zračenja koje se usmjerava na dio tijela kojeg je potrebno snimiti, pri čemu različita tkiva različito apsorbiraju te zrake. Tako, primjerice, kosti apsorbiraju više rendgenskih zraka, tj. blokiraju prolazak zraka kroz tijelo, pa ih na snimkama možemo vidjeti kao bijele, dok mekša tkiva, popust mišića i organa, apsorbiraju manje zraka pa ih na snimkama možemo vidjeti kao tamnije, tj. u sivoj boji. Zbog svoje osjetljivosti u prikazu kostiju, RTG je izuzetno važna pretraga za dijagnostiku bolesti koštano-zglobnog sustava u području ortopedije, fizijatrije i traumatologije. Također, radi se o brzoj, jednostavnoj i neinvazivnoj metodi koja je vrlo važna i kod akutnih stanja u prsnom košu i/ili abdomenu.
U današnje vrijeme, moderna radiografija omogućuje rendgensko snimanje uz još niže razine zračenja te daje snimke bolje kvalitete za što točniju i precizniju dijagnostiku.
Kako izgleda RTG snimanje?
Prije samog RTG snimanja, medicinsko osoblje će vas zamoliti da uklonite sa sebe sve metalne predmete (npr. nakit, naočale itd.), kao i odjeću s onog dijela tijela koje je potrebno snimiti, kako bi se mogla dobiti kvalitetna slika. Ovisno o segmentu (dijelu tijela) koji je potrebno snimiti, snimanje se može vršiti u ležećem ili stojećem položaju, a pritom se pacijent nalazi između RTG uređaja i detektorske ploče koja nastalu sliku šalje u računalo. Samo snimanje traje kratko (nekoliko sekundi) i bezbolno je, a za to vrijeme trebate biti potpuno mirni. Imajte na umu da je ponekad potrebno napraviti i više slika iz različitih kuteva, pri čemu će vas inženjeri radiologije svaki puta namjestiti u optimalan položaj. Ako je potrebno, prilikom snimanja dobit ćete i neke dodatne upute, npr. da na trenutak zadržite dah.
Žene reproduktivne dobi obavezno trebaju napomenuti medicinskom osoblju ako postoji mogućnost trudnoće ili ako su trudne, budući da ionizirajuće zračenje može oštetiti plod.
Kada je najčešće potrebno RTG snimanje?
RTG snimanje najčešće se koristi za dijagnosticiranje promjena na koštano-zglobnom sustavu, organima prsnog koša te organima trbuha.
- Koštano-zglobni sustav – RTG snimanje koristi se za otkrivanje prijeloma kostiju i praćenje zarastanja prijeloma nakon raznih traumatskih događaja, poput nesreća i padova, ili pak u određivanju ozbiljnosti ozljede. Također, RTG snimanje služi i za procjenu stanja zglobova, otkrivanju degenerativnih promjena poput artritisa i osteoartritisa, prikazu koštanih anomalija, dijagnosticiranju dislokacija te otkrivanju koštanih tumora i praćenju njihova liječenja. Osim toga, RTG snimke pružaju uvid u promjene na kostima kod metaboličkih poremećaja (npr. osteoporoze).
- Organi prsnog koša – RTG snimanje prsnog koša koristi se za dijagnosticiranje bolesti pluća, poput upale pluća, pleuralnog izljeva, pneumotoraksa, itd., kao i za praćenje stanja pluća te učinkovitosti liječenja. Također, pruža važne informacije o stanju srca (npr. uvećanje srca i sl.). Simptomi koji mogu upućivati na ove bolesti uključuju otežano disanje, zvuk „zviždanja“ tijekom disanja, kašalj, bol u prsima.
- Organi abdomena – RTG snimanje abdomena koristi se u svrhu pronalaženja uzroka akutnih bolova u abdomenu, poput kamenaca u mokraćnom sustavu, zapetljaja crijeva, rupture crijeva i slično.
RTG snimanje je najstarija, ali i dalje nezaobilazna metoda u modernoj medicini koja omogućuje preciznu dijagnostiku i učinkovito praćenje različitih zdravstvenih stanja. Bilo da se radi o ozljedama ili prijelomima, plućnim ili srčanim bolestima, akutnim bolovima u trbuhu ili drugim sličnim stanjima, RTG snimke pomažu liječnicima da bolje razumiju zdravstveno stanje pacijenta, postave ispravnu dijagnozu i pruže optimalno liječenje. Ipak, kao i prije bilo kojeg snimanja, važno se savjetovati s liječnikom kako bi se procijenila potreba za RTG snimanjem i osiguralo da je to najbolji pristup za vaše zdravstveno stanje.
Potrebno Vam je RTG snimanje? Dogovorite termin i uvjerite se stručnost naših liječnika i medicinskog osoblja te u kvalitetu usluge!