Lipidi imaju važne funkcije u stanicama tijela, no prekomjerne količine nekih lipida mogu povećati rizik od bolesti srca te uzrokovati druge probleme.

Lipidi se nalaze u vašoj krvi i u svakoj stanici u našem tijelu. Kisik, ugljik i vodik se vežu jedni za druge kako bi formirali lipide. Lipidi poput kolesterola su dio membrana stanica, daju strukturu stanicama i omogućuju tvarima da ulaze i izlaze iz stanice.

Što su lipidi? 

Lipidi su kemijski spojevi u tijelu, netopljivi u vodi, koji pomažu u brojnim funkcijama organizma.

Primjerice, kolesterol je lipid u vašoj krvi. Tijelu je potreban kako bi pomogao u apsorpciji masti i vitamina te u stvaranju hormona. Lipidi se zbog netopljivosti u vodi povezuju s proteinima kako bi stvorili lipoproteine koji mogu cirkulirati organizmom.

Koji su uobičajene pretrage za provjeru razine lipida? 

Lipidni panel obuhvaća krvne pretrage kojima se mjeri koncentracija određenih molekula masti - lipida u vašoj krvi.

Prekomjerna koncentracija lipida (kolesterola i triglicerida) u krvi može dovesti do nakupljanja u krvnim žilama, što može uzrokovati oštećenja i povećati rizik za kardiovaskularne probleme. Zbog toga se koriste lipidni paneli kojima se procjenjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti poput srčanih bolesti, srčanog udara (infarkta miokarda) i moždanog udara kod odraslih i djece.

U lipidnom panelu mjere se četiri različite vrste lipida u uzorku krvi:

  • Ukupni kolesterol koji predstavlja ukupnu razinu kolesterola — kombinacija LDL, VLDL i HDL kolesterola.
  • Kolesterol lipoproteina niske gustoće (LDL) poznat je kao "loš kolesterol"; može se nakupljati u krvnim žilama i povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti.
  • Kolesterol lipoproteina visoke gustoće (HDL) poznat je kao "dobar kolesterol"; pomaže u smanjenju nakupljanja LDL kolesterola u vašim krvnim žilama.
  • Trigliceridi koji predstavljaju tip masti iz hrane koju jedemo. Prekomjerne količine triglicerida u krvi povezane su s kardiovaskularnim bolestima i upalom gušterače.

Iako su ovo glavna mjerenja u standardnom lipidnom panelu, neke verzije mogu uključivati i druga mjerenja.

Za što se koristi lipidni panel? 

Lipidni panel se koristi kako bi se procijenilo stanje kardiovaskularnog sustava organizma analizom kolesterola i triglicerida u krvi te u dijagnosticiranju drugih zdravstvenih stanja.

Razlozi zbog kojih liječnik može zatražiti lipidni panel uključuju:

  • kao rutinski test za utvrđivanje je li razina kolesterola unutar preporučenih vrijednosti ili je u kategoriji graničnog, srednjeg ili visokog rizika;
  • za praćenje razine kolesterola ako je pacijent imao abnormalne rezultate na prethodnom testiranju ili ako ima druge čimbenike rizika za srčane bolesti;
  • za praćenje terapije, poput lijekova za kolesterol ili promjene načina života;
  • kako bi se pomoglo u dijagnosticiranju drugih medicinskih stanja, poput bolesti jetre.

Kome je potreban lipidni panel? 

Ako postoji jedan ili više čimbenika rizika za kardiovaskularne bolesti, liječnik može predložiti češće probire korištenjem lipidnog panela kako bi se povišene razine kolesterola otkrile prije nego što se pojave simptomi. Čimbenici rizika za kardiovaskularne bolesti uključuju:

  • imate više od 45 godina ako ste muškarac ili ste rođeni kao muškarac te više od 50 godina ako ste žena ili ste rođeni kao žena
  • visoku razinu kolesterola na prethodnom testu
  • pušenje
  • pretilost
  • nedovoljna tjelesna aktivnost
  • visoki krvni tlak (hipertenzija)
  • dijabetes ili predijabetes.
  • ako imate u užoj obitelji osobu koja je razvila srčanu bolest u ranoj dobi (ispod 55 godina kod muškaraca i ispod 65 godina kod žena).

Djeca također mogu imati visok kolesterol te može biti potrebno učiniti lipidni panel. Razina kolesterola kod djece povezana je s tri čimbenika: nasljednost, prehrana i pretilost. U većini slučajeva, djeca s visokim kolesterolom imaju roditelja s također povišenim vrijednostima kolesterola.

U našem specijalističkom medicinsko-biokemijskom laboratoriju možete, osim lipidnog panela (kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliceridi), obaviti i osnovne hematološke i koagulacijske pretrage; velik broj različitih općih biokemijskih pretraga.; specijalne pretrage (hormoni, tumorski biljezi, specijalni proteini, vitamini i minerali); imunološke (različita antitijela u autoimunim bolestima, velik broj alergena) te serološke pretrage. Ako želite saznati imate li povišene masnoće u krvi ili imate dodatnih pitanja, javite nam se s povjerenjem i rezervirajte svoj termin već danas.

Pošaljite poruku: