PSA je jedan od najvažnijih markera u urologiji koji se primarno koristi za ranu detekciju i praćenje terapije karcinoma prostate.

Razgovarajmo o PSA. I ne, ovdje nije riječ o životinjama - psima, nego o prostata-specifičnom antigenu, malenom proteinu koji se često pojavljuje u razgovorima o muškom zdravlju. Možda ste već čuli za njega tijekom liječničkog pregleda ili čitali o njemu u zdravstvenim člancima. No, što je to točno, čemu služi i zašto je važan? Doznajte u nastavku bloga.

Koja je uloga PSA? 

Zamislite svoju prostatu kao malu žlijezdu veličine kestena (od tuda i hrvatski naziv kestenjača) koja igra važnu ulogu u muškom reproduktivnom zdravlju. Ona proizvodi tekućinu koja je dio sjemena i ta tekućina spermijima daje hranu. Prostata prirodno proizvodi i PSA - protein koji pomaže da sjemena tekućina bude rijetka i da se ne gruša, što pomaže održati spermije spremnima za oplodnju.

Kako se mjeri PSA?

Jednostavan test iz krvi može izmjeriti vašu razinu PSA. Liječnici koriste ovaj test primarno u detekciji i praćenju rezultata liječenja karcinoma prostate, ali i kao jednostavan alat za otkrivanje i nekih drugih potencijalnih problema s prostatom, tj. benignih oboljenja prostate. Vrijednost PSA u nalazima iskazuje se u nanogramima po mililitru (ng/mL) ili mikrogramima po litri (µg/L).

Zašto toliki problem oko brojeva? 

Stvari ovdje postaju pomalo zbunjujuće. Iako svi muškarci imaju određenu razinu PSA u krvi, za koju se uzima da je uredna ako je ispod <4 ng/mL, povišene razine ponekad mogu ukazivati na određeni problem. Međutim, to nije baš tako jednostavno kao „ako je PSA >4 ng/mL, to znači da imam rak“. Naime, PSA nije tumor specifičan i ne izlučuju ga samo stanice karcinoma prostate, što znači da njegove razine u krvi mogu biti povišene i kod dobroćudnih oboljenja prostate poput upale prostate, benigne hiperplazije prostate itd.

Što sve može uzrokovati povišenu razinu PSA u krvi?

Najčešći razlozi zbog kojih bi PSA mogao biti povišen su:

  • Rak prostate: tu nam PSA može pomoći u ranom probiru i otkrivanju karcinoma prostate.
  • Benigna hiperplazija prostate (BPH): ovo je uobičajeno, benigno povećanje prostate - često stanje karakteristično za muškarce kako stare i koje također može uzrokovati porast razine PSA u krvi.
  • Prostatitis: Infekcija ili upala prostate isto može dovesti do povišenog PSA.
  • Ostali čimbenici: čak i aktivnosti poput nedavne ejakulacije, određenih lijekova ili intenzivno vježbanje (vožnja bicikla) mogu privremeno povećati razinu PSA u krvi.

Složenost PSA testiranja 

Kako je ranije već navedeno, lagano povišen PSA ne znači automatski da imate rak prostate. Zapravo, mnogi muškarci s visokim PSA nemaju rak, dok neki muškarci s rakom prostate imaju gotovo normalne razine PSA. Zato se liječnici nikada ne oslanjaju samo na rezultate PSA testa, već u obzir uzimaju i ostale čimbenike:

  • Vašu dob: razina PSA prirodno raste s godinama kako se povećava prostata.
  • Vašu obiteljsku anamnezu: ako se rak prostate već pojavljivao u vašoj obitelji, možete biti izloženi većem riziku za razvoj karcinoma prostate.
  • Digitalni rektalni pregled (DRE): fizikalni pregled prostate gdje urolog provjerava oblik, tvrdoću i pomičnost prostate.
  • Ostali testovi koji mogu pomoći: ako je potrebno, vaš liječnik može preporučiti daljnje testove, popust MR-a prostate ili, po potrebi, i biopsiju prostate.

PSA je ipak samo test, a ne presuda 

Razina PSA u krvi je ipak samo alat, a ne kristalna kugla. Namijenjen je za korištenje u kombinaciji s drugim čimbenicima te je njegove rezultate stoga važno raspraviti s vašim liječnikom (urologom), uzimajući u obzir sve čimbenike i kliničku sliku pacijenta. Evo što biste trebali učiniti:

  • Razgovarajte sa svojim liječnikom: razgovarajte s urologom o svojim čimbenicima rizika te o tome je li PSA testiranje za vas potrebno i što njegovi rezultati mogu značiti za vas.
  • Ne paničarite zbog jednog broja: razine PSA mogu varirati i na njih može utjecati više čimbenika te je bitno sagledati cjelokupnu situaciju s vašim urologom.
  • Budite informirani: bitno je da razumijete sve prednosti i ograničenja PSA testiranja.
  • Održavajte zdrav način života: zdrava prehrana i redovita tjelovježba mogu pridonijeti cjelokupnom zdravlju prostate.

U konačnici, cilj je biti dobro informiran u vezi s vlastitim zdravljem. Otvorenim razgovorima s liječnikom urologom i pravovremenim informiranjem možete donijeti najbolje odluke za svoje zdravlje i individualne potrebe. I zapamtite, znanje je moć, a kada je u pitanju vaše zdravlje, uvijek je vrijedno postavljati pitanja i pravovremeno reagirati. Ako imate pitanja ili želite dogovoriti pregled urologa, javite nam se s povjerenjem i bez ustručavanja putem maila info@svkatarina.hr ili na broj telefona 01 2867 400.

Pošaljite poruku: