Bilo da počinjete s rekreativnim trčanjem ili se njime bavite već dugo, angažiranje trenera ili stručne osobe može pomoći da osigurate pravilnu tehniku.

Želite biti fizički aktivniji? Ako se planirate baviti trčanjem, pripazite na ozljede. Ozljede se obično javljaju zbog pogrešaka u treningu ili tehnici. U slučaju loše tehnike trčanja, može doći do razvoja sindroma prenaprezanja ili ozljede koljena.

Na što je važno pripaziti? 

Važno je odvojiti vrijeme za zagrijavanje prije fizičke aktivnosti i hlađenje nakon nje. Postupno povećavajte razinu aktivnosti. Kod mijenjanja intenziteta ili trajanja trčanja i aktivnosti, važno je to raditi postupno. Izvođenje različitih aktivnosti s niskim opterećenjem sprječava prekomjerno opterećenje jer omogućava tijelu korištenje različitih mišićnih skupina.

Ako dođe do ozljede te nakon što se vaša ozljeda izliječi, potrebno je provjeriti jeste li potpuno povratili snagu, pokretljivost, fleksibilnost i ravnotežu prije nego što ponovno započnete sa sportskim aktivnostima. Obratite posebnu pažnju na pravilnu tehniku kako biste izbjegli buduće ozljede.

Srećom, većina ozljeda se može izbjeći. U nastavku bloga pročitajte savjete za prevenciju.

Kako trčanje utječe na koljeno? 

Trčanje uzrokuje promjene u hrskavici i drugim anatomskim strukturama koljena. No, te su promjene privremene. Hrskavica se oporavlja u pauzama između opterećenja, a tijelo se s vremenom prilagođava trčanju.

Trčanje može smanjiti rizik od artritisa. Dok se koljena komprimiraju tijekom trčanja, više tekućine dolazi do zglobova kako bi ih podmazalo. To znači da trčanje može biti korisno za zglobove (uz pozitivni učinak i na druge organske sustave).

Trčanje je izvrsna kardiovaskularna vježba. Praktično je jer nije potrebna nikakva oprema osim dobrog para tenisica za trčanje. Možete otvoriti vrata i jednostavno krenuti.

Kako zaštiti koljeno i tako spriječiti ozljedu koljena tijekom trčanja? 

Bilo da se pripremate za maraton ili tek počinjete s trčanjem, poduzmite korake kako biste svojim koljenima pružili odgovarajuću zaštitu.  

Nosite odgovarajuće tenisice. Tenisice za trčanje su najvažniji komad opreme za zaštitu kostiju i zglobova. One djeluju kao amortizeri za tijelo, ali s vremenom se troše i gube sposobnost apsorpcije opterećenja prilikom trčanja te ih je potrebno redovito mijenjati. Također, važno je odabrati pravi tip tenisica.

Obratiti pažnju na teren na kojem trčite jer on također može utjecati na zdravlje zglobova.

Odmarajte se i oporavljajte između trčanja. Trkači s artritisom trebaju duže vrijeme za oporavak kako bi omogućili hrskavici koljena da se obnovi. Ako već imate artritis i ne uzimate dovoljno vremena za odmor između trčanja, mogli biste se izložiti većim bolovima i oštećenju zglobova.

Čak i ako ste u odličnoj formi, bez ozljeda i artritisa, dani odmora pomažu u prevenciji problema u budućnosti. Također, pobrinite se da se dovoljno naspavate jer je to vrijeme kada tijelo samo spontano obavlja reparaciju oštećenih tkiva.

Isprobajte ortoze za koljena. Za osobe s artritisom koljena, preporuka je isprobavanje laganih ortoza za koljena. Ortoze mogu omogućiti da podnesete više trčanja, pa čak i smanjite vrijeme potrebno za oporavak između trčanja.

Liječnici ili fizioterapeuti mogu vam pomoći pronaći pravi tip ortoze za koljena.

Nemojte pretjerivati s intenzitetom. Kako biste izbjegli ozljede, važno je postupno povećavati opterećenje, pritom pazeći da se previše brzo ne povećava kilometraža ili intenzitet. Preporuka je povećanje udaljenosti i trajanja trčanja na najviše 10% tjedno.

Također, ne prelazite prebrzo na isti tempo prilikom prelaska s trčanja na traci na trčanje na otvorenom. Idite polako i dajte svom tijelu vremena da se prilagodi različitim površinama.

Pravilno se hranite. Potrebno je pružiti svom tijelu pravilnu prehranu za obavljanje vježbi poput trčanja. Ako ste ozbiljan trkač, preporuka je suradnja s nutricionistom kako biste bili sigurni da unosite dovoljno kalorija i hranjivih tvari za pomoć tijelu i zglobovima u oporavku.

Usredotočite se na fleksibilnost i snagu. Rad na fleksibilnosti i snazi može pomoći u prevenciji ozljeda. No, ako se ozlijedite, nemojte samo odmarati. Preporuka je potražiti stručnu pomoć kako bi se otkrio uzrok ozljede te započelo ispravno liječenje. To može značiti ispravljanje slabosti mišića, smanjenje napetosti mišića ili rad na formi.

Također, pokušajte s vježbama snage, jogom ili drugim aktivnostima u danima odmora. Ove aktivnosti također mogu pomoći u smanjenju rizika od artritisa. Isprobajte vježbe istezanja za ublažavanje boli u koljenima.

Poduzmite korake za prevenciju ozljeda i izbjegavanje padova. Brinite o svom tijelu kada ne trčite. Tako ćete  moći nastaviti trčati još mnogo godina. U slučaju bolova ili ozljede, u Specijalnoj bolnici Sv. Katarina u Centru za ortopediju i sportsku medicinu te Centru za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju osiguran je vrhunski tim stručnjaka koji će nakon detaljnog  kliničkog pregleda i uvida u medicinsku dokumentaciju postaviti dijagnozu te indicirati liječenje koje može biti neoperacijsko (razne vrste injekcija ili fizikalna terapija) ili operacijsko.

Javite nam se s povjerenjem na mail info@svkatarina.hr ili na broj telefona +385 1 2867 400!

Pošaljite poruku: