Zašto je zdravlje pluća važno? Ključna uloga spirometrije u ranom otkrivanju problema s disanjem

Normalna funkcija pluća neophodna je za kvalitetan i aktivan, ispunjen život. Zdravlje pluća često ugrožavamo, bilo svjesno (pušenje) ili nesvjesno (onečišćenja zraka). U praćenju i održavanju zdravlja pluća spirometrija ima vrlo važnu ulogu.
Što je spirometrija i zašto se izvodi?
Spirometrija je pretraga kojom mjerimo kapacitet pluća i protok zraka kroz dišne puteve. Spirometrija pruža brz uvid u stanje plućne funkcije te je korisna u dijagnosticiranju svih plućnih bolesti. Osobito je vrijedna u dijagnosticiranju i praćenju bolesti koje karakterizira otežan protok zraka kroz dišne putove, kao što su astma i kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB). Kod ovih bolesti korist spirometrije je višestruka. Neophodna je za njihovo početno dijagnosticiranje, praćenju stupnja aktivnosti bolesti, rano otkrivanje pogoršanja te u procjeni učinkovitosti preporučenih lijekova.
Radi svoje vrijednosti, spirometrija je redovita pretraga pri općim preventivnim pregledima, osobito u pušača i osoba izloženih onečišćenjima zraka u radnom okolišu. Često je indicirana i u kardioloških bolesnika te u preoperativnoj procjeni plućne funkcije.
Kada je potrebna spirometrija?
Liječnik će preporučiti spirometriju u svih osoba koje imaju neki od simptoma plućnih bolesti:
- Kašalj, suh ili produktivan
- Čujno disanje (piskanje)
- Otežano disanje (zaduha, dispneja)
- Pritisak, stezanje ili bol u prsima
- Promuklost
Kako se izvodi pretraga i kako se pripremiti za nju?
Spirometrija je relativno jednostavna pretraga, no za postizanje pouzdanih rezultata potrebna je primjerena suradnja ispitanika. Spirometrija je sigurna metoda, iako se katkada uslijed produženog i forsiranog izdisaja može javiti omaglica.
Priprema za spirometriju nije osobito zahtjevna. Važno je sljedeće:
- izostaviti inhalacijske lijekove („pumpice“) 24 sata prije pretrage
- suzdržati se od pušenja tijekom 12 sati prije pretrage
- suzdržati se od obilnog obroka i alkohola 2 sata prije pretrage
- izbjegavati teži fizički napor pola sata prije pretrage
Prije pretrage liječnik će objasniti pacijentu način pretrage i uputiti ga na važnost suradnje. Pretraga se izvodi u sjedećem položaju ispitanika. Plućna funkcija se mjeri disanjem na usta, radi čega se ispitaniku nos zatvara mekanom plastičnom kvačicom. Nakon toga, ispitanik stavlja u usta jednokratni papirnati valjčić s turbinom te nastavlja opušteno disati. Liječnik, prateći ispis pretrage, u određenom trenutku nalaže ispitaniku da maksimalno duboko udahne te naglo i forsirano izdahne sav zrak iz pluća. Prilikom izdisaja, liječnik često potiče bolesnika u nastojanju da izdisaj bude što potpuniji. Forsirani izdisaj je u zdravih osoba brz i kratak, no kod težih opstruktivnih bolesti pluća (astma, KOPB) može potrajati i desetak sekundi te biti neugodan i iscrpljujući. Pretraga se obično ponavlja 2-3 puta kako bi se dobio točan i ujednačen rezultat.
Standardna spirometrija se može, u slučaju utvrđenih smetnja protoka zraka, upotpuniti tzv. bronhodilatacijskim testom (test reverzibilnosti bronhoopstrukcije). Nakon inicijalne spirometrije, pacijent će udahnuti lijek koji širi dišne putove, obično 4 udisaja salbutamola (Ventolin), a pretraga će se ponoviti na opisani način nakon 20-ak minuta. Prisutnost reverzibilnosti nalaza ima veliki dijagnostički značaj.
Rezultati pretrage
Spirometrijom se mogu utvrditi dva obrasca poremećaja disanja: opstruktivni i restriktivni. U nekim situacijama moguć je i kombinirani poremećaj ventilacije, opstruktivno-restriktivni.
Opstruktivni obrazac je tipičan za astmu, kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB) i bronhiektazije, dok restriktivni susrećemo kod bolesti plućnog intersticija, abnormalnosti stijenke prsnog koša, debljine, težih oblika srčanih bolesti, neuromuskularne bolesti, itd.
Potreban je oprez
Nemojte zanemarivati smetnje disanja! Možda se radi o nedužnim i prolaznima tegobama, a možda ipak o ranim znacima ozbiljnih plućnih bolesti kada će pravovremena dijagnoza i terapijska intervencija spriječiti njihov nepovoljan tijek. Stoga, ako primijetite dobro poznate i lako uočljive simptome - kašalj, otežano disanje, zaduhu - javite se s povjerenjem u naš Centar za pulmologiju i dogovorite termin odmah!