Bolesti kralježnice – najučestalije bolesti modernog čovjeka

Razgovarali smo s dr. Stipom Ćorlukom, specijalistom ortopedije i traumatologije o bolestima kralježnice, koje postaju sve češće zbog današnjeg modernog (sjedilačkog) načina života. Dr. Ćorluka u intervjuu nam je otkrio kada operacija postaje jedino rješenje za liječenje bolesti kralježnice, koje vrste zahvata na kralježnici radi kod pacijenata, kolike su takve operacije riskantne, jesu li rezultati nakon zahvata dugoročni te kako smanjiti rizik od pojave tegoba s kralježnicom. Cijeli intervju pročitajte u nastavku.
1. Bolesti kralježnice sve su češće, posebno zbog modernog (sjedilačkog) načina života. Koji su najčešći problemi s kralježnicom koji dovode pacijente k vama?
Pacijenti najčešće dolaze zbog bolova u vratu ili u donjem dijelu leđa koji se mogu širiti u ruke ili noge, bolova pri sjedenju, hodanju i stajanju te zbog nemogućnosti obavljanja uobičajenih poslova koje ti bolovi uzrokuju. Kod nekih je bol praćena i neurološkim simptomima, poput trnaca u rukama ili nogama te osjećajem slabosti.
2. Kada konzervativne metode (fizioterapija, lijekovi) više nisu dovoljne i operacija postaje jedino rješenje za pacijenta?
Moj moto je da je operacija uvijek opcija, ali posljednja. To je jedini trenutak nakon kojeg ne možete reći da ste se predomislili. Pacijent postaje kandidat za operaciju u trenutku kada se tegobe ne smanjuju duže od 6 mjeseci, unatoč provođenju fizikalne terapije, korištenju adekvatne analgezije te, naravno, ukoliko se tegobe poklapaju s dijagnostičkim nalazima (RTG, MR, MSCT).
3. Mnogi se boje operacije kralježnice zbog straha od komplikacija. Koliko su takve operacije zaista riskantne i kako danas smanjujete moguće komplikacije?
Strah od operativnog liječenja je opravdan i normalan, a komplikacije su, nažalost, neizostavni dio svake kirurške struke, pa tako i kirurgije kralježnice. Imamo opće i specifične rizike. Opći su svi oni rizici koje uključuje bilo koji kirurški zahvat, nevezano uz vrstu operacije. Specifični rizici su rizici povezani sa svakom pojedinom procedurom, a smanjujemo ih na način da individualno i detaljno planiramo svaki operativni zahvat po potrebama pacijenata te provodimo sigurnosne provjere prije, za vrijeme i nakon operativnog zahvata. Sveukupno gledano, rizici od komplikacija nisu veliki, a pritom je najvažnije jasno komunicirati sa pacijentima (posebno prije operativnog zahvata) kako bi znali što mogu očekivati. Potrebna je otvorenost i iskrenost te komunikacija u oba smjera – liječnik-pacijent i pacijent-liječnik – kako bi se, ukoliko dođe do komplikacija, na najbrži način došlo i do rješenja. Najčešće komplikacije ne dovode do trajnih posljedica za zdravlje, ali ih je važno na vrijeme prepoznati i adekvatno liječiti.
4. Koje su glavne razlike između klasičnih operacija i modernih, minimalno invazivnih metoda?
Klasične operacije često zahtijevaju veće rezove i duže vrijeme operacije, što može dovesti i do duljeg vremena oporavka, veće boli i većeg rizika od infekcija. Period oporavka je duži u usporedbi s minimalno invazivnim metodama.
Minimalno invazivne metode koriste manje rezove, uz minimalno krvarenje i kraće trajanje operacije, što omogućuje brži oporavak, manju bolnost te manji rizik od komplikacija. Ove metode omogućuju pacijentima brži povratak svakodnevnim aktivnostima, što je zapravo i cilj samog liječenja.
Kao kirurg, uvijek nastojim primijeniti najprikladniju metodu za svakog pacijenta. Minimalno invazivne tehnike često omogućuju bolje rezultate s manjim rizikom, ali izbor metode uvijek ovisi o specifičnostima svakog slučaja.
5. Možete li nam objasniti kako funkcionira minimalno invazivni prednji pristup slabinskoj kralježnici i koje su njegove prednosti?
Prednji pristup slabinskoj kralježnici radi se tako da koristimo mali rez na trbušnoj strani, što nam omogućuje da dođemo do zahvaćenih diskova bez potrebe za rezanjem stražnjih mišića i ligamenata. To smanjuje bolnost nakon operacije, pruža kraće vrijeme oporavka i manji rizik od oštećenja živaca.
Prednosti uključuju brži povratak svakodnevnim aktivnostima, manje postoperativne bolove i manji rizik od infekcija, što je ključna prednost u modernoj kirurgiji kralježnice. Ovaj pristup smatram posebno korisnim jer omogućava bolju preciznost, ugradnju odgovarajuće veličine implantata, te smanjenje operativne traume.
6. U kojim slučajevima se preporučuje ugradnja umjetnih intervertebralnih diskova vratne kralježnice?
Kandidati za operaciju ugradnje umjetnog diska vratne kralježnice su ljudi koji imaju bolove u vratnoj kralježnici, zatiljnom dijelu glave, ramenima i rukama te u području lopatica, a koja se ne smanjuje nakon provedene fizikalne terapije, niti se uspješno kontrolira razumnom količinom analgetika. Idealni kandidati su mlađi pacijenti dobrog općeg zdravstvenog stanja, bez uznapredovalih artrotskih promjena na vratnoj kralježnici, uz očuvanu funkciju susjednih struktura: kralježaka, ligamenata i mišića, a kako bi se osigurala stabilnost nakon ugradnje umjetnog diska.
7. U kojoj mjeri pacijenti osjećaju poboljšanje kvalitete života nakon operacije? Kakvi su dugoročni rezultati ovih zahvata?
Ugradnja umjetnih intervertebralnih diskova vratne kralježnice obično dovodi do značajnog poboljšanja kvalitete života pacijenata. Mnogi pacijenti izvještavaju o smanjenju boli, povećanoj pokretljivosti vrata i boljoj funkcionalnosti u svakodnevnim aktivnostima. Prema istraživanjima, 78% do 95% pacijenata doživi poboljšanje odmah nakon operacije.
Dugoročni rezultati su obećavajući. 90% pacijenata koje sam operirao ovom metodom nemaju bolove, kvaliteta života im je značajno poboljšana, brzo su se vratili na svoja radna mjesta, bave se sportom itd.
Napominjem da uspjeh operacije ovisi o različitim čimbenicima, uključujući opće zdravstveno stanje pacijenta, pridržavanje postoperativnih uputa i rehabilitacijskih programa. Ključno je imati realna očekivanja i aktivno sudjelovati u procesu oporavka kako bi se postigao najbolji mogući ishod. Neki pacijenti mogu doživjeti ponovnu pojavu simptoma ili potrebu za dodatnim zahvatima.
8. Koji je vaš savjet pacijentima koji imaju probleme s kralježnicom, ali oklijevaju s donošenjem odluke o operaciji?
Možda se osjećate nesigurno i postoji strah od operacije, ali to je zapravo sasvim normalno. Važno je razumjeti da moderna kirurgija nudi vrlo sigurne i učinkovite metode. Kada se suočavate s dugotrajnim bolovima i ograničenjima, operacija može značajno poboljšati kvalitetu vašeg života, kao i spriječiti moguće dugoročne komplikacije. Neprocjenjivo je vidjeti osmijeh pacijenta koji se nakon operativnog zahvata kreće bez bolova.
9. Što pacijenti mogu učiniti kako bi smanjili rizik od problema s kralježnicom i održali zdravlje leđa?
Uvijek svojim pacijentima naglašavam važnost prevencije. Ako se počnete brinuti o zdravlju svoje kralježnice dok još nemate ozbiljne simptome, možete preventivno djelovati kako biste moguće probleme sveli na najmanju moguću mjeru. Preporučujem redovitu fizičku aktivnost, vježbanje (posebno jačanje mišića leđa i trbuha), pravilno držanje tijela pri sjedenju i stajanju, a posebice prilikom dizanja tereta, kao i pravilnu prehranu te prestanak pušenja.
Imate bolove u kralježnici koji vas ograničavaju u svakodnevnim aktivnostima i iscrpili ste sve konzervativne metode liječenja? Obratite nam se s povjerenjem, imamo rješenje za vaše tegobe!