Dijete vam slabije čuje? Postoji rješenje!
Serozna upala srednjeg uha najčešći je razlog gubitka sluha u dječjoj dobi. Srećom, sluh kod djece može se značajno popraviti endoskopskim postavljanjem ventilacijskih cjevčica u bubnjić djeteta. Riječ je o novoj, minimalno invazivnoj i trenutno najboljoj i najpreciznijoj tehnici kojom se manjim operativnim zahvatom na brz i siguran način djetetu popravlja sluh, a primjenjuje se isključivo u sklopu Centra za otologiju i otokirurgiju Specijalne bolnice Sv. Katarina. Zahvaljujući naprednoj 4K tehnologiji i minijaturnim kamerama, dr. sc. Mislav Malić, pionir endoskopske kirurgije uha s višegodišnjim iskustvom u ovim sofisticiranim operacijama i s preko 1000 endoskopskih zahvata, može precizno kroz sami zvukovod postaviti ventilacijsku cjevčicu u bubnjić, neovisno o dobi djeteta.
Kako se dijagnosticira oslabljeni sluh?
Oslabljeni sluh jednostavno se dijagnosticira pregledom specijalista otorinolaringologa pod kontrolom endoskopa i mikroskopa, a dodatno se može učiniti i pretraga sluha koja se naziva timpanometrija.
Koji mogu biti uzroci provodnog gubitka sluha kod djece?
Tekućina zarobljena iza bubnjića je plodno tlo za rast bakterija i infekcije te dovodi do provodnog gubitka sluha. Ako se provodni gubitak sluha ne liječi, on može postati trajan.
Što su ventilacijske cjevčice i zbog čega se postavljaju u bubnjić?
Ventilacijska cjevčica je vrlo mala, plastična cjevčica koja se postavlja u sam bubnjić. Ventilacijske cjevčice postavljene u bubnjić omogućuju drenažu srednjeg uha, strujanje zraka u srednje uho te sprječavaju nakupljanje tekućine iza bubnjića. Time se značajno poboljšava sluh i sprječavaju moguće komplikacije neliječene kronične upale uha.
Što je i kako izgleda endoskopsko postavljanje ventilacijskih cjevčica u bubnjić?
Nakon što se učini mali rez na bubnjiću koji se naziva miringotomija, počisti se tekućina iz srednjeg uha te se postavi cjevčica. Ponekad se u istom operativnom zahvatu može i/ili mora odstraniti i treća mandula, a taj se zahvata naziva adenotomija. Cjevčice obično ostaju u uhu od 6 mjeseci pa do godinu ili više dana, a za to je vrijeme potrebno štititi uši od direktnog ulaska vode, što se jednostavno čini uz pomoć specijalnih čepića za uši.
Nakon odgovarajućeg razdoblja, otorinolaringolog procjenjuje kada je vrijeme za vađenje cjevčica, a ponekad u cijelom procesu one i same ispadnu. Nakon ispadanja ili vađenja cjevčica, bubnjić obično sam zacijeli, dok je u vrlo rijetkim slučajevima rupicu od cjevčice potrebno kirurški popraviti.
Koliko traje oporavak nakon postavljanja ventilacijskih cjevčica u bubnjić?
Budući da je riječ o minimalno invazivnom zahvatu, oporavak je brz, nema zavoja i prijevoja, a dijete se praktički budi iz anestezije s boljim sluhom. Osim što se poboljšava sluh, dokazano je rješenje i za česte upale srednjeg uha pa djeca kod kojih je postavljena cjevčica gotovo da više nemaju upale uha.
Imate li sumnju da vaše dijete slabije čuje ili već postavljenu indikaciju za operaciju postavljanja cjevčica u bubnjić, obratite se s povjerenjem pioniru endoskopske kirurgije uha, dr. sc. Mislavu Maliću, dr. med., FEBORL-HNS, specijalistu otorinolaringologu u naš Centar za otologiju i otokirurgiju kako biste dobili najbolju moguću skrb za vaše dijete.
U slopu Centra za otologiju i otokirurgiju provodi se kirurško liječenje kroničnih upala srednjeg uha kod djece i odraslih, perforacija bubnjića, kolesteatoma, suženja vanjskog zvukovoda, provodnog gubitka sluha (npr. otoskleroza), poremećaja facijalnog živca i tumora uha i baze lubanje. No, posebnost našeg centra svakako je minimalno invazivna endoskopska kirugija uha, u čemu smo prvi i jedini centar u Hrvatskoj i regiji u kojem se izvode takve operacije.
Dogovorite pregled već danas i prepustite svoje dijete u sigurne ruke našeg stručnjaka!