Egzostoza zvukovoda, poznata i kao "surferovo uho", stanje je koje može izazvati neugodu i ozbiljnije komplikacije ako se ne tretira pravovremeno.

Što je egzostoza zvukovoda i kada se javlja? 

Ova benigna koštana izraslina razvija se u vanjskom slušnom kanalu, a najčešće se javlja kod onih koji često izlažu uši hladnoj vodi i vjetru. Tijelo, kao prirodni odgovor na ove uvjete, stvara dodatno koštano tkivo kako bi zaštitilo zvukovod. U Hrvatskoj je egzostoza relativno česta, budući da mnogi već od malih nogu provode značajan dio godine u Jadranskom moru, čija je temperatura dovoljno niska da potakne razvoj ovog stanja.

Prikaz egzostoze zvukovoda.jpg

Koji su simptomi egzostoze zvukovoda? 

Simptomi u početku mogu biti neprimjetni, no kako izrasline rastu, mogu izazvati učestalo nakupljanje cerumena, ponavljajuće upale uha te postupni gubitak sluha. Osobito su neugodni simptomi koji se javljaju pri vodenim aktivnostima – pacijenti često osjećaju kao da im je voda "zarobljena" u uhu, što je praćeno nelagodom prilikom plivanja i ronjenja.

Kako se dijagnosticira egzostoza zvukovoda?

Dijagnozu egzostoze otokirurg može jednostavno potvrditi pregledom endoskopom i mikroskopom, što omogućuje točno određivanje stadija bolesti i prikladan plan liječenja. Za detaljniju procjenu ponekad se koristi i CT snimanje.

Kako se liječi egzostoza zvukovoda? 

Liječenje ovisi o težini stanja. U blažim slučajevima, dovoljno je redovito čišćenje uha i izbjegavanje hladne vode, dok teži slučajevi, kada izrasline ozbiljno suze zvukovod, zahtijevaju operativni zahvat.

Zahvaljujući modernoj otokirurgiji, danas se egzostoza može ukloniti minimalno invazivnim endoskopskim putem, izravno kroz zvukovod, čime se izbjegavaju vanjski rezovi. Ovaj pristup omogućava brži oporavak, minimalne ožiljke i manje komplikacija, a većina pacijenata može se vratiti svakodnevnim aktivnostima ubrzo nakon zahvata.

Kako bi se smanjio rizik od razvoja egzostoze, osobama koje se bave vodenim sportovima preporučuje se korištenje čepića za uši i temeljito sušenje ušiju nakon boravka u vodi. S pravovremenom dijagnozom i odgovarajućim tretmanom, ovo stanje može se uspješno držati pod kontrolom, a pravilna njega ušiju ostaje najbolja prevencija za sve koji uživaju u vodenim aktivnostima.

Sumnjate na koštane izrasline u slušnom kanalu?

Javite nam se bez oklijevanja za dogovor termina pregleda te povjerite svoje zdravlje u stručne ruke našeg dr. sc. Mislava Malića, dr. med., FEBORL-HNS, specijalista otorinolaringologa, pionira endoskopske kirurgije uha u Hrvatskoj s višegodišnjim iskustvom u ovim sofisticiranim operacijama.

Pošaljite poruku: