Liječenje i operacija vena
Vaskularna kirurgija je grana kirurgije koja se bavi poremećajima krvnih žila – arterija i vena. U Specijalnoj bolnici Sv. Katarina orijentirani smo isključivo na perifernu vensku insuficijenciju.
Naime, venama prolazi krv od periferije prema srcu kroz dva sustava vena – duboki koji je smješten unutar mišića te površni sustav koji je ispod kože. Unutar samih vena postoje zalistci koji funkcioniraju kao jednosmjerni ventili koji omogućavaju protok krvi samo u jednom smjeru (prema srcu). Zalistak se otvori da dopusti protok krvi prema srcu, a potom se zatvori onemogućavajući povrat krvi u noge. Ukoliko su zalistci oštećeni ili ne funkcioniraju dobro, dolazi do pojave tzv. venske insuficijencije.
Najveća površna vena (vena safena magna) se u području prepone ulijeva u duboku venu. Na tom mjestu također postoji zalistak koji, ako ne funkcionira dobro, dovodi do nakupljanja krvi u veni safeni magni i njezinim pritocima koji su smješteni pod kožom. Uslijed toga one postaju proširene i izvijugane.
Cilj liječenja venske insuficijencije je olakšavanje simptoma i sprečavanje mogućih komplikacija.
Koji čimbenici mogu dovesti do pojave proširenih vena?
Čimbenici koji mogu dovesti do pojave proširenih vena su: debljina, starija životna dob, ženski spol, neaktivnost, povreda noge, trudnoća, pušenje, uzimanje tableta za oralnu kontracepciju ili nadomjesnog hormonsko liječenje, obiteljska sklonost.
Proširene vene, osim što su vidljive, dovode i do niza poteškoća:
- tupa bol, pečenje ili težina u nogama (ovi simptomi mogu biti vidljiviji tek navečer ili nakon što dugo sjedite ili stojite)
- oticanje nogu (posebice u području stopala i gležnjeva)
- svrbež u području varikoziteta
- promjena boje kože (hipostatski dermatitis), promjene same kože (suha, zategnuta)
- površinski tromboflebitis - kada se krvni ugrušak i upala razvijaju u maloj veni blizu površine kože
- otvorene rane
- krvarenje nakon manje ozljede