Post COVID-19 sindrom
Post-COVID sindrom je stanje s kojim se liječnici sve češće susreću kod pacijenata koji su preboljeli COVID- 19 i kod kojih je ova bolest ostavila posljedice otvorivši put prema ozbiljnim komplikacijama koje zahtijevaju daljnje praćenje i liječenje. Simptomi vezani uz navedeni sindrom uznemiruju, onemogućuju svakodnevno funkcioniranje i traju tjednima. Zanimljivo je da se Post-COVID-19 sindrom ne događa samo u osoba koje su preboljele teži oblik COVID-19, već se često viđa i kod osoba koje su imale blagi oblik bolesti.
Post-COVID-19 se javlja u periodu nakon što pacijenti više nisu infektivni, odnosno u periodu nakon što više nemaju simptome akutne bolesti. Najčešći simptomi koji se primjećuju u osoba koje su preboljele COVID-19 vezane su za dišni sustav, a manifestiraju se kao subjektivni osjećaj otežanog disanja, boli u grudima ili suhog kašlja. Ostali simptomi koji se pojavljuju u pacijenata nakon preboljele tzv. akutne faze COVID-19 uključuju dugotrajan gubitak osjeta okusa i mirisa, kroničan umor, malaksalost, poremećaj pamćenja i koncentracije, noćno znojenje, bolove u mišićima i zglobovima, glavobolje, kožni osip ili gubitak kose.
Rezultati studije iz Italije, objavljeni u The Journal of Medical Association upozoravaju da je dva mjeseca nakon prvih simptoma COVID-19, svega 12.6 % osoba bilo bez ikakvih simptoma, 32 % ispitanika imalo je jedan do dva simptoma, dok je njih 55 % bilo s tri i više simptoma. Najrizičniji bolesnici za razvoj post-COVID komplikacija su oni liječeni u intenzivnim jedinicama uz pomoć mehaničke ventilacije, pacijenti koji su liječeni visokim protokom kisika, zatim pacijenti koji se s bolničkih odjela otpuštaju s koncentratorima kisika, a isto tako pacijenti koji se otpuštaju s ozbiljnijim tegobama.
Otkriveno je da postoji cijela kaskada procesa nakon SARS-CoV-2 infekcija, koje dovode do poremećaja mikrocirkulacije, ali i povećane sklonosti stvaranja ugrušaka, što posljedično može zahvatiti sve organe i dovesti plućne embolije ili moždanog udara. Plućne embolije se javljaju u dijelu bolesnika u akutnoj fazi COVID-19 bolesti kao dio cjelokupnog patofiziološkog zbivanja, no dio bolesnika po preboljeloj COVID-infekciji, u fazi oporavka ima povećanu sklonost stvaranju tromba i opasnost od razvoja plućne embolije. Očekuje se da će dio bolesnika s promjenama na plućima razviti i trajne posljedice kao što je razvoj plućne fibroze.
Iako je COVID-19 primarno respiratorna bolest, ne postoji organski sustav koji ne može biti zahvaćen. Učestalost pojavnosti neuroloških simptoma poput nesanice, znojenja, deficita kranijskih živaca, konvulzije, encefalitisa, paralize, itd., doveo je do toga da neurolozi sve češće govore o zasebnom Post-COVID neurološkom sindromu. Uz navedeno, primijećena su brojna stanja iz domene psihijatrije poput demencijama sličnih sindroma, anksioznosti, depresije, PTSP-a. Imunosni sustav najjače je oružje protiv pandemije. Više saznajte u video zapisu na LINKU!
Pročitajte još:
Kakav utjecaj ima COVID-19 na srce?
Radiološke metode u okviru post-COVID sindroma
Post-COVID-19 sindrom i dišni sustav
Neurološke komplikacije u okviru post-COVID sindroma
Zašto je vitamin D važan u prevenciji raznih bolesti, pa tako i Covid-19?
Prenosi li se COVID 19 spolnim putem i što nam je činiti s našim spolnim životima?!
Zbog svega navedenog Specijalna bolnica Sv. Katarina je formirala multidisciplinarni tim stručnjaka koji skrbe o bolesnicima s Post COVID-19 sindromom te im omogućava cjelovitu dijagnostičku obradu, pravovremenu prevenciju komplikacija i optimalno liječenje.
Javite nam se i dogovorite pregled za:
Osnovni post COVID-19 sistematski pregled ili Cjeloviti post COVID-19 sistematski pregled