Izbornik
Centri izvrsnosti -> Plastična, rekonstrukcijska i estetska kirurgija -> Dupuytrenova kontraktura

Dupuytrenova kontraktura

Što je Dupuytrenova bolest šake? 

Dupuytrenova kontraktura je oboljenje koje karakterizira nenormalno zadebljanje tkiva ispod kože dlana šake, što s vremenom dovodi do savijanja prstiju prema dlanu s nemogućnošću opružanja (ispravljanja) prsta ili više prstiju. Ova bolest najčešće zahvaća dlan šake, prstenjak i mali prst, obično na obje šake, a cilj kirurškog liječenja Dupuytrenove bolesti jest oslobađanje kontrakture i ponovno uspostavljanje funkcije šake.

Kako se postavlja dijagnoza Dupuytrenove bolesti šake?

Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike pri pregledu specijalista plastične kirurgije te nije potrebna druga dodatna obrada u većini slučajeva.

Tko su kandidati za liječlenje Dupuytrenove kontrakture? 

Bolest se češće javlja kod muškaraca, obično nakon četrdesete godine života, i smatra se da je nasljedna, no točan uzrok još uvijek poznat. Idealni kandidati za zahvat su oni kojima zadebljanja ovojnica uzrokuje smetnje ili oni koji više ne mogu u potpunosti ispružiti prst, pri čemu je ključno liječenje započeti u ranoj fazi. O trajanju bolesti i zahvaćenosti šake ovisit će i dužina oporavka te krajnji rezultat liječenja. 

Kako se pripremiti za zahvat? 

Postoji više operacijskih metoda za liječenje Dupuytrenove kontrakture, a sama metoda bira se individualno za svakog pacijenta, ovisno o zahvaćenosti šake i uznapredovalošću bolesti. Kirurg će, u dogovoru s pacijentom, indicirati najbolji oblik i način liječenja ove bolesti, a ispravan izbor operativnog zahvata ispravit će deformaciju i omogućiti punu funkciju šake. Dva do tri dana prije i poslije operacije važno je ne uzimati lijekove koji azrjeđuju krv (Andol i sl.)

Kako izgleda zahvat? 

Ovaj zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji i blijedoj stazi. Ovisno o zahvaćenosti prstiju i dlana šake, zahvat traje od 30 minuta do 1, 5 sati. Posebnim oblicima rezova kože dlana pristupa se bolesnim strukturama, koje je potrebno precizno odstraniti sve do uspostavljanja (ako je moguće) potpunog ili djelomičnog opružanja zahvaćenog prsta (prstiju). Nakon toga šiva se koža te stave zavoji uz povišeni položaj ruke. Na sljedećoj kontroli se smanjuje zavoj uz savjet da se vrši pokretanje prstiju. Ostale detaljne informacije o tijeku zahvata dobit ćete prilikom pregledu u našem Centru za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetesku krirugiju.

Kako izgleda i koliko traje oporavak? 

Nakon zahvata, pacijent može ići kući isti dan. Od operatera se dobiju savjeti za vršenje pokreta prstiju i dogovora se kontrolni pregled. Šavovi se obično vade 7-10 dana nakon zahvata, a 10 do 15 dana nakon skidanja šavova, potrebno je provesti postoperativnu rehabilitaciju, odnosno fizikalnu terapiju. Adekvatna postoperativna rehabilitacija vrlo je bitna za dobre rezultate. Oporavak može trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, a komplikacije samog zahvata su rijetke.

Pošaljite poruku:

Eu Logo
ESIF Logo
Hamag-Bicro Logo
europski strukturni i investicijski fondovi
Politika privatnosti | Korištenje kolačića | Mapa weba