Liječenje senilne makularne degeneracije
Što je senilna makularna degeneracija (SMD)?
Senilna makularna degeneracija (SMD) je multifaktorijalna degenerativna bolest žute pjege (makule) koja je vodeći uzrok nepovratnog gubitka vida u razvijenim zemljama. Makula je centralni dio mrežnice čijom degeneracijom se narušava precizan vid, važan za radnje kao što su čitanje, prepoznavanje lica drugih ljudi, detalja, boja i slično. Najvažniji čimbenici rizika za razvoj bolesti su životna dob (stariji od 50 godina), genetski čimbenici, sistemska hipertenzija, pretilost, prehrana bogata zasićenim masnim kiselinama i pušenje.
Klinički oblici senilne makularne degeneracije
Postoje dva klinička oblika senilne makularne degeneracije: suha i vlažna forma.
Suha forma SMD-a je vrlo česta, u gotovo 80% slučajeva i obilježena je nakupljanjem otpadnog materijala tzv. druza. Vid je dugo sačuvan i postupno se s vremenom smanjuje. Slika s vremenom postane izobličena ili nepotpuna. Konačno, dolazi do teškog oštećenja središnjeg dijela vidnog polja, a periferno vidno polje je gotovo uvijek očuvano.
Bolest se dijagnosticira oftalmološkim pregledom očne pozadine (fundusa), a po preporuci oftalmologa nekad je potrebno učiniti neke od dijagnostičkih pretraga: optičku koherentnu tomografiju (OCT), fundus autofluorescenciju (FAF), fotografiju fundusa, OCT angiografiju (OCTA), fundus fluoresceinsku angiografiju (FFA). Ne postoji lijek kojim bi se bolest izliječila. Radi usporavanja razvoja suhe forme SMD-a, preporučuje se redovita primjena vitamina i antioksidansa za oči, prestanak pušenja, nošenje zaštitnih naočala i samokontrola Amsler testom.
Vlažna forma SMD-a je prisutna u 10 do 15% slučajeva kod kojih dolazi do patološkog urastanja novih krvnih žila u žutoj pjegi koje su krte, lako pucaju i krvare, zbog čega nastaje naglo pogoršanje vida. U takvim je slučajevima potrebno što prije započeti liječenje biološkim lijekovima koji blokiraju faktor rasta vaskularnog endotela (VEGF), bitnog za rast novih krvnih žila.
Ovi lijekovi se daju direktno u oko (u područje staklovine) u početku jednom mjesečno, potom rjeđe, ovisno o rezultatima liječenja. Kasna, terminalna faza bolesti može imati formu ožiljkaste forme ili geografske atrofije, koja se klinički prepoznaje kao oštro ograničeno stanjenje (atrofija) dijelova centra mrežnice i ima kroničan, progresivan tijek s lošom dugoročnom prognozom. U ovom trenutku ne postoji učinkovito liječenje koje može spriječiti ili utjecati na razvoj ovog oblika SMD-a. Vidna rehabilitacija je često potrebna u ovoj fazi. Stoga se svakako obratite oftalmologu na vrijeme kako bi se mogla pružiti adekvatna pomoć, savjet i liječenje.
Ukoliko vam je potreban oftalmološki pregled, javite nam se s povjerenjem i dogovorite svoj termin.