Izbornik
Centri izvrsnosti -> Žensko zdravlje -> Intravezikalna hijaluronska terapija

Intravezikalna hijaluronska terapija

Što je intravezikalna instilacija i kako djeluje?

Intravezikalna instilacija je suvremena inovativna metoda intravezikalnog liječenja intersticijskog cistitisa te ostalih različitih poremećaja donjeg urinarnog trakta. U tu svrhu koristi se sterilna otopina visokog koncentrata natrij-hijaluronata (Instylan, Hyacyst) koja djeluje na principu učinkovitog i dugoročnog obnavljanja prirodnog zaštitnog sloja glikozaminoglikana (GAG) sluznice mokraćnog mjehura. Zaštitni sloj GAG-a ima vrlo važnu ulogu u zaštiti urotela, a također ima značajan utjecaj na krvne žile i endotelne stanice te je poznato da njegov nedostatak može uzrokovati različite bolesti. Stoga je oslabljeni sloj GAG-a jedan od glavnih razloga povećanog prodora štetnih spojeva urina do stijenke mokraćnog mjehura, što uzrokuje upale i iritacije. Kada se hijaluronska kiselina unese u mjehur, ona stvara visokoelastični sloj na površini sluznice, kao i trodimenzionalnu molekularnu mrežu u intersticijskom prostoru vezivnog tkiva, čime učinkovito reparira postojeća mikrooštećenja.

Kako se izvodi intravezikalna instilacija? 

Zahvat je brz i jednostavan te se obavlja ambulantno bez posebne prethodne pripreme i anestezije. Pripravak hijaluronske kiseline (Instylan, Hyacyst) izravno se unosi u mjehur pomoću jednokratnog urinarnog katetera tankog profila, koji se odmah zatim odstranjuje, a otopina se ostavlja u mjehuru dok se pacijent spontano ne pomokri. Neposredno nakon zahvata, pacijent se otpušta kući, a prirodno kretanje tijela osigurat će pravilnu raspodjelu otopine u mjehuru. Pri tome valja zadržati sadržaj mokraćnog mjehura što je dulje moguće, a najmanje 30 minuta. Pacijent također može ostati u ležećem položaju, ali tada je potrebno aktivno pozicioniranje i pokretanje radi bolje raspodjele pripravka u mjehuru. Pripravak se čuva na sobnoj temperaturi, a temperatura otopine prije primjene treba biti najmanje 20 °C.

Kada se mogu očekivati rezultati nakon primjene intravezikalne hijaluronske terapije? 

Zbog naravi bolesti i mehanizma djelovanja, poboljšanje učinkovitosti terapije i kvaliteta života pacijenata postiže se nakon ponavljane primjene, unatoč činjenici da pacijenti većinom osjećaju olakšanje već nakon prve primjene.

Instilacija se nastavlja 4 – 6 puta/jednom tjedno, uz održavanje jednom mjesečno, ukupno do 12 tretmana ili do potpunog prestanka simptoma. Neredovito liječenje može dovesti do povratka bolesti. 

Koje su indikacije za intravezikalnu instilaciju? 

Intravezikalna instilacija je jednostavno i učinkovito rješenje kod sljedećih dugotrajnih simptoma oštećenja sloja GAG-a i urotela te kod ostalih poremećaja donjeg urinarnog trakta:

  •  rekurentnih/kroničnih bakterijskih cistitisa
  •  postradijacijskog cistitisa
  •  sindroma bolnog mokraćnog mjehura/kronične zdjelične boli
  •  hiperaktivnog mokraćnog mjehura
  •  bolnog mokrenja i ostalih bolnih simptoma te mokraćne urgencije i slabije kvalitete života zbog kroničnih poremećaja donjeg urinarnog trakta (LUTS)
  •  nakon instrumentalnih manipulacija (cistoskopija, ureteroskopija, transuretralna resekcija itd.).

Brojne kliničke studije pokazale su visoku učestalost objektivnog odgovora kod intravezikalne primjene hijaluronske kiseline. Kao praktičan i klinički potvrđen tretman s uspješnim terapijskim učinkom i značajnim poboljšanjem kvalitete života, intravezikalna instilacija respektabilna je i pouzdana terapijska opcija za pacijente s prethodno navedenim poremećajima rezistentnim na konvencionalno medikamentozno liječenje.

Pošaljite poruku:

Eu Logo
ESIF Logo
Hamag-Bicro Logo
europski strukturni i investicijski fondovi
Politika privatnosti | Korištenje kolačića | Mapa weba