Korekcija hallux valgusa (čuklja)
Korekcija hallux valgusa (čuklja)
Hallux valgus ili čukalj najčešća je deformacija u području stopala (a po nekim procjenama možda i najčešća deformacija mišićno-koštanog sustava uopće). Nalazimo ga u svih naroda i rasa, a smatra se da je jedan od najvažnijih etioloških čimbenika nošenje uske obuće s visokom petom. Stoga nije čudno da se u preko 80% slučajeva javlja kod žena, obično u 4. desetljeću života. Vrlo je važna i nasljedna komponenta, pa se procjenjuje da oko 60% pacijenata s hallux valgusom ima člana u obitelji s istom deformacijom.
Kliničkom slikom dominira bol zbog pritiska obuće na pseudegzostozu, te posljedične upale burze koja se javlja uslijed te iritacije. Također se bolesnici žale na bolove u području metatarzusa (transfer metatarzalgija), a kod uznapredovalih slučajeva dolazi i do sekundarne deformacije ostalih prstiju, odnosno sekundarnih degenerativnih promjena u srednjem dijelu stopala. Najvažnija dijagnostička pretraga je RTG snimka, i to oba stopala u stojećem stavu (tzv. bifokalna snimka). Povlačenjem linija sredinom I. i II. metatarzalne kosti, te proksimalne falange određujemo kuteve kojima procjenjujemo stupanj uznapredovalosti deformacija, te donosimo odluku o liječenju.
Konzervativno (neoperacijsko) liječenje haluksa valgusa u pravilu je simptomatsko (ortopedski ulošci i obuća po mjeri), i ne može ispraviti ili spriječiti napredovanje deformacije. Na operacijsko liječenje se odlučujemo u slučaju intenzivnih bolova, te nemogućnosti nošenja obuće. Do danas je opisano preko 200 različitih operacija za korekciju haluks valgusa, što samo govori u prilog činjenice kako ne postoji jedan zahvat koji je optimalan.
Ne trpite bolove, obratite se s povjerenjem našem stručnom timu!
Tip zahvata biramo u odnosu na stupanj deformacije, a pri tome su nam od ključne važnosti gore spomenuti kutevi. Za blaže deformacija danas se najčešće koristi tzv. chevron osteotomija, a kod uznapredovalih deformacija najčešće koristimo tzv. scarf osteotomiju. Postoperativna rehabilitacija uključuje rasteretni hod na štakama u postoperativnoj cipeli tijekom 10-14 dana. Nakon toga se vade šavovi, a bolesnik se tijekom sljedećih 4 do 6 tjedana, koliko traje koštano cijeljenje može punom težinom osloniti na petu. Povratak punim aktivnostima, te nošenje normalne obuće se očekuje nakon 6 do 8 tjedana od zahvata.
Imate li ostale ortopedske smetnje na području stopala? Osim korekcije hallux valgusa (čuklja) naši ortopedi rade i:
- operaciju ukočenog palca (hallux rigidus)
- operativno liječenje spuštenog stopala u odraslih
- resekcija Haglundove pete
- artrodeze u području stopala
- osteosinteze u području stopala
- prerativno liječenje Jonesova prijeloma
Ako trebate savjet ili želite ugovoriti svoj termin, DOGOVORITE PREGLED!